Działka rekreacyjna - ROD

Dowcipy, gry , zabawy i wszystko co śmieszne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Halik
Posty: 57603
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:50
Marka samochodu: BMW E39 Touring/JunakRS125Pro
Lokalizacja: PSZ
Podziękował;: 132 razy
Otrzymał podziękowań: 131 razy
Znak zodiaku: Lew
Kontakt:

Działka rekreacyjna - ROD

Post autor: Halik » 24 kwie 2021, 16:08

Orientuje się ktoś w temacie słynnych ROD :?:
Szukam odpowiedzi na kilka pytań, a w necie nie bardzo mogę je znaleźć.

Oto one:
- kto może kupić taką działkę :?:
- jakie są koszty jej utrzymania :?:
- czy o jej zakupie trzeba powiadomić Urząd Skarbowy :?:
- czy załatwia się jakieś formalności u notariusza :?:
- na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę przy jej kupnie :?:

Wśród moich znajomych niestety nikt takiej działki nie posiada. Wysłałem maila z pytaniami do Polskiego Związku Działkowców i też cisza ::zalamka::

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143232
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Działka rekreacyjna - ROD

Post autor: Scelena » 24 kwie 2021, 17:35

Mysza powinna wiedziec coś na ten temat.

Awatar użytkownika
Halik
Posty: 57603
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:50
Marka samochodu: BMW E39 Touring/JunakRS125Pro
Lokalizacja: PSZ
Podziękował;: 132 razy
Otrzymał podziękowań: 131 razy
Znak zodiaku: Lew
Kontakt:

Działka rekreacyjna - ROD

Post autor: Halik » 24 kwie 2021, 21:21

Mam nadzieję, że @Mysza coś więcej mi w tym temacie powie ::oczko_::

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21904
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Działka rekreacyjna - ROD

Post autor: Mysza » 24 kwie 2021, 23:13

- kto może kupić taką działkę :?:
Każdy, ale jako członek PZD może mieć tylko jedną działkę na danym ogrodzie. Ja mając u nas działkę nie mogę ani kupić, ani dostać w darowiźnie działki rodziców. Na innym ogrodzie już chyba bym mogła, tego nie jestem pewna.
- jakie są koszty jej utrzymania :?:
Zależy od ogrodu. Na pewno śmieci (u nas było 53 na rok, ale ponoć od tego strasznie podrożały, nie ma zebrań to nie wiemy), członkowskie 6 zeta, prąd, woda (może być z miasta, może być z hydroforu) no i opłata roczna ustalana przez zarząd i akceptowana przez walne zgromadzenie. U nas niecałe 400 zeta. Te opłaty roczne razem niecałe 500 płaciłam.
- czy o jej zakupie trzeba powiadomić Urząd Skarbowy :?:
Tak
- czy załatwia się jakieś formalności u notariusza :?:
Umowa notarialna. Działki ROD nie są własnościa, kupujesz nasadzenia i budynek. Na notariusza trzeba uważać, bo za działki rod jest opłata stała z tego, co pamiętam a niektórzy notariusze wołają ileś procent kwoty umowy.
- na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę przy jej kupnie :?:
Na pewno domek, powinien mieć do 35m2. Jeśli ma więcej musisz się liczyć z tym, że w razie jakiejś likwidacji ogrodu nie dostaniesz grosza. Nie wiem czy nie trzeba płacić za nadmetraż. Po zakupie działki jest szkolenie w PZD, kilka godzin, dostajesz papier i wtedy oficjalnie zarząd zatwierdza przejście działki w Twoje ręce. Sprzedający powinien powiadomić prezesa, że sprzedaje. Z tego, co wiem jest też jednorazowa opłata inwestycyjna, u nas dałam 1400, u znajomych było 5 tysi. To dany ogród ustala.
U nas w okolicy jest kilka ogrodów i nasz nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, teren jest w wieczystym użytkowaniu i mamy księgę wieczystą. Teoretycznie nie mają prawa nas wyrzucić. Natomiast sprawdziłam plan, który jest to część działek na nim nie istnieje, jest zabudowa jednorodzinna. Nie wiem, co będzie z tymi działkami, nie mają wody z miasta. Pewnie kiedyś je zlikwiduja a teren sprzedadzą pod zabudowę. To warto sprawdzić.
Z takich rzeczy już użytkowych to warto też popytać o przepisy działkowe, u nas np. można mieszkac cały rok, można wjeżdżać samochodem na swoją działkę, stawiać wysokie płoty. Teoretycznie zabraniają tego przepisy PZD, ale nikt się nie czepia. No chyba że trafisz upierdliwego sąsiada, ale o tym chyba pisać nie muszę.
A, nie na wszystkich działkach jest woda i prąd cały rok. U nas wodę wyłączają, wypowiadają umowę wodociągom i w zimie woda tylko ze sklepu albo studni. Na niektórych działkach wyłączają prąd i ludzie kupują generatory.
Jak coś to pytaj, może mi się jeszcze coś nasunie.
Za ten post autor Mysza otrzymał podziękowanie:
Halik (25 kwie 2021, 09:39)
Ocena: 16.67%

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21904
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Działka rekreacyjna - ROD

Post autor: Mysza » 24 kwie 2021, 23:17

aaa moja działka ma 300m, są działki znacznie większe i opłata roczna zależy od metrażu. I jak masz działkę to jest wiecznie coś do kupienia i wiecznie do zrobienia ::oczko_::

Awatar użytkownika
Halik
Posty: 57603
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:50
Marka samochodu: BMW E39 Touring/JunakRS125Pro
Lokalizacja: PSZ
Podziękował;: 132 razy
Otrzymał podziękowań: 131 razy
Znak zodiaku: Lew
Kontakt:

Działka rekreacyjna - ROD

Post autor: Halik » 25 kwie 2021, 09:40

Dzięki @Mysza ::koledzy::
Wiadomo. Tak jak w domu to i na działce jest zawsze coś do zrobienia. W końcu po to jest żeby działać i odpoczywać ::haha_::

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21904
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Działka rekreacyjna - ROD

Post autor: Mysza » 25 kwie 2021, 12:00

Niom, wiadomo na wiosnę trzeba mieć kasę na inwestycje i czas na sprzątanie po zimie. Na jesień trzeba przygotować na zimę. Naszą największą bolączką jest małe szambo a wywóz mało nie kosztuje. Chcielibyśmy zrobić większe, ale fama poszła, że będzie kanaliza. No i czekamy. Latem jak już pełno to czuć i w altance i poza nią. Masakra. No i ocieplić altanę by się przydało, bo latem upał a zimą mróz, cienkie ściany.

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143232
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Działka rekreacyjna - ROD

Post autor: Scelena » 25 kwie 2021, 21:18

A ja myslalam, że tylko stara chałupa to studnia bez dna.

Awatar użytkownika
Halik
Posty: 57603
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:50
Marka samochodu: BMW E39 Touring/JunakRS125Pro
Lokalizacja: PSZ
Podziękował;: 132 razy
Otrzymał podziękowań: 131 razy
Znak zodiaku: Lew
Kontakt:

Działka rekreacyjna - ROD

Post autor: Halik » 25 kwie 2021, 21:20

:ok: jest w czym wybierać. Ale jak już są fajne to i ceny są wysokie. Z drugiej strony jak się policzy ile trzeba kasy na właśnie szambo, jakiś domek żeby postawić to już się robi spora kwota. Ile plusów tyle minusów żeby mieć taką działkę.
Jak się coś ciekawego pojawi to kto wie ::oczko_:: Na razie obserwuje i zgłębiam temat ::haha_::

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21904
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Działka rekreacyjna - ROD

Post autor: Mysza » 28 kwie 2021, 08:34

No nam się trafiło, bo zaraz obok działki rodziców i tanio. Jak sobie potem popatrzyłam, ile ludzie płacą za działki to ja nabyłam za bezcen. A co do wydatków to jak w ogrodzie, trzeba nawozić, ciąć, sadzić, wyrywać. Zawsze jest coś do roboty. Głupi trawnik wymaga mnóstwa zabiegów, żeby był ładny. Małża kumpel kupił altanę jakąś ruinę to zlikwidował, wziął ekipę i za 30 tysi zrobili bardzo ładną altanę, właściwie domek. Dwie takie same są u nas na działkach, w tym jedna prezesa.
Małż nakupował mnóstwo narzędzi, od poziomic po spawarkę, na działce wszystko się przydaje. Ja za to dwa szpadle, gracę, grabie, a ile sekatorów już poszło do śmietnika albo zaginęło w piwnicy to nie policzę. Właśnie, fajnie mieć jakiś kącik na narzędzia, to podstawa na działce. My mamy sporą piwnicę, ale małż tak ją zagracił, że nic znaleźć nie idzie.
Dla mnie działka to zupełne oderwanie od pracy i domu, cały czas na powietrzu, wypoczywam i psychicznie, i fizycznie, choć czasem się natyram nosząc jakieś worki z nawozami czy ziemią.
Małż jeszcze planuje piętro, ale dla mnie już niepotrzebne, wolę porządnie ocieplić. Jeszcze ścieżkę muszę zrobić, zabieram się do tego jak do jeża.

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143232
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Działka rekreacyjna - ROD

Post autor: Scelena » 28 kwie 2021, 21:00

Altana za 30 tyś :łał:

Awatar użytkownika
Halik
Posty: 57603
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:50
Marka samochodu: BMW E39 Touring/JunakRS125Pro
Lokalizacja: PSZ
Podziękował;: 132 razy
Otrzymał podziękowań: 131 razy
Znak zodiaku: Lew
Kontakt:

Działka rekreacyjna - ROD

Post autor: Halik » 28 kwie 2021, 21:27

@Scelena takie ROD to to samo co niektórzy mają przy domu. Koszty jak koszty ale dodatkowo odległość od miejsca zamieszkania.
Jak chce się tam przebywać a nawet nocować to już jakiś kąt trzeba mieć. Jak się przegląda ogłoszenia to ludzie mają tam domy... nie mieszkania, altanki... domy i to nawet piętrowe :łał: Cena takiej nie jest najniższa... no ale jak się policzy nakłady jakie oni ponieśli, a pustą działkę żeby ją urządzić to przy obecnym poziomie cen to chyba aż tak dużo za nie nie chcą.

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143232
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Działka rekreacyjna - ROD

Post autor: Scelena » 28 kwie 2021, 21:38

Widzialam ogloszenia
sprzedaży domków na działce ROD nad morzem w podobnych pieniadzach :konewka:

ODPOWIEDZ