Przeglądy techniczne

ODPOWIEDZ
Online
Awatar użytkownika
Scelena
Reakcje:
Posty: 99559
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Rozdane podziękowania: 582 razy
Otrzymane podziękowania: 333 razy
Płeć:
Znak zodiaku: Strzelec

Przeglądy techniczne

Post autor: Scelena » 06 cze 2014, 08:18

Przegląd techniczny albo wysoki mandat. Rząd chce zmusić kierowców do regularnych badań samochodów

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju planuje wprowadzenie obowiązku karania mandatem kierowcy (także gdy nie jest on właścicielem samochodu) za brak aktualnych badań technicznych pojazdu. Dziś zależy to od decyzji policjanta i zdarza się raczej sporadycznie.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/transpor ... hodow.html

Online
Awatar użytkownika
Scelena
Reakcje:
Posty: 99559
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Rozdane podziękowania: 582 razy
Otrzymane podziękowania: 333 razy
Płeć:
Znak zodiaku: Strzelec

Przeglądy techniczne

Post autor: Scelena » 06 cze 2014, 17:36

Przegląd techniczny samochodu w pigułce
Pojazdy poruszające się po drogach muszą przechodzić okresowo przegląd techniczny. Co ile się go wykonuje i na czym polega?

Zakup nowego auta ma wiele plusów. Jednym z nich jest z pewnością fakt, że pierwszy przegląd techniczny wymagany jest dopiero po trzech latach od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Następny przegląd wykonywany jest po dwóch latach. Kolejne przeglądy – już co rok.
Inaczej sprawa wygląda z taksówkami, samochodami służącymi do nauki jazdy oraz pojazdami z LPG. W ich przypadku przeglądy techniczne wykonywane są od początku co rok.

Po co właściwie wykonuje się przegląd pojazdu? Przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Podczas przeglądu sprawdzane są elementy mające kluczowe znaczenie dla bezpiecznego podróżowania. Przegląd nie powinien być traktowany jako zło konieczne. Często użytkujemy samochód, nie zdając sobie sprawy, że ma on usterkę bądź zaniedbano w nim jakąś czynność eksploatacyjną.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu? Jedną z rzeczy, którą sprawdzi diagnosta, jest działanie oświetlenia samochodu. Musi ono być całkowicie sprawne. Jeżeli samochód ma reflektory halogenowe, muszą one działać. Sprawdzane jest prawidłowe ustawienie świateł.

Oceniany jest też stan ogumienia. Diagnosta zleci wymianę opon, jeśli widoczne są na nich specjalne wskaźniki informujące o zużyciu, lub głębokość bieżnika będzie mniejsza niż 1,6 mm. Podczas oględzin samochodu diagnosta sprawdza stan szyb oraz karoserii. Pęknięta szyba czy mocno skorodowane nadwozie spowodują, że auto nie przejdzie przeglądu.
Więcej >>> http://autokult.pl/2012/08/08/przeglad- ... -w-pigulce

Awatar użytkownika
Off-fear
Administrator działu
Reakcje:
Posty: 216
Rejestracja: 20 sie 2014, 10:41

Re: Przeglądy techniczne

Post autor: Off-fear » 27 sie 2014, 14:34

A na realu jest tak:
A Diagnosta szuka, szuka aż znajdzie i z miną znawcy bierze Cię na bok aby przekazać tę dobrą nowinę, że absolutnie tak być nie może. Masz poważny, naprawdę poważny problem. 3 cyfra nr nadwozia nie jest widoczna jak należy. I co by było gdyby ... Dowiadujesz się jednak, że jest dobrym człowiekiem i rozumie, chce Ci pomóc, a Ty chyba umieć wycenić i docenić taką pomoc.
B Diagnosta ma to wszystko gdzieś. Ty wiesz i on wie. Nawet nie trzeba wjeżdżać.
C Diagnosta upierdliwiec. Wykrywa słabość ręcznego. Zbrodnia, zbrodnia, zbrodnia. Masz dwie opcje, naprawiasz i zgłaszasz się za dwa dni ponownie albo zapominasz o posiadaniu auta, które jest w tak karygodnym stanie.
D Gatunek na wyginięciu, diagnosta z powołania. Wszytko sprawdzi, wszystko opuka, pokombinuje i wyłuszczy dokładnie co, gdzie, kiedy, na co zwrócić uwagę. Ustawi światła i podbije co trzeba zapraszając ponownie.

Macie do polecenia stacje typu D?
________________________
Kobiece 4x4, zabawa i przygoda

Online
Awatar użytkownika
Scelena
Reakcje:
Posty: 99559
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Rozdane podziękowania: 582 razy
Otrzymane podziękowania: 333 razy
Płeć:
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Przeglądy techniczne

Post autor: Scelena » 15 gru 2014, 18:57

Dodatkowe badania techniczne: kiedy obowiązują?

Kierowcy aut 5-letnich lub starszych muszą dokonywać corocznych badań technicznych. Okazuje się jednak, że prawo nakazuje też dokonywanie tzw. badań dodatkowych. Kogo dotyczy ten obowiązek?
Dodatkowe badanie techniczne trzeba wykonać niezależnie od badania okresowego. O ile jednak badania okresowe dotyczą właściwie wszystkich pojazdów to te dodatkowe obejmują tylko wskazane przez prawo przypadki. Samochód może na nie skierować np. policja. Przesłanką do takiego skierowania jest uzasadnione przypuszczenie, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu bądź narusza wymogi ochrony środowiska. Powodem może być także poważne powypadkowe uszkodzenie auta, zwłaszcza takie, które narusza jego konstrukcję nośną. Skierowanie na dodatkowe badania może wyjść także od starosty lub od samego posiadacza pojazdu. Stanie się tak w sytuacji, w której konieczne będzie ustalenie danych potrzebnych do rejestracji pojazdu lub jeśli z dokumentów wymaganych przy rejestracji wynika, że samochód uczestniczył w wypadku albo narusza wymagania ochrony środowiska.
Pojazd należy poddać dodatkowym badaniom także wtedy, gdy dokonano w nim zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym. Kontrola tego rodzaju wymagana jest także w sytuacji, w której pojazd ma pełnić funkcję np. taksówki, nauki jazdy, pojazdu uprzywilejowanego czy pojazdu do przeprowadzania egzaminu państwowego. Dodatkowe badanie techniczne przeprowadza się w przypadku pojazdów, w których dokonano naprawy w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego, mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Jeśli w czasie "zwykłego" badania technicznego stwierdzone zostaną ślady uszkodzeń lub naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdów, to jest to powód dla przeprowadzenia badania technicznego.


Przesłanką do takiego badania są także dodatkowe wymagania techniczne określone w międzynarodowych porozumieniach dotyczących międzykrajowego transportu drogowego. Kontroli dodatkowej trzeba poddać również pojazdy, dla których wymagania techniczne określono w przepisach o podatku od towarów i usług oraz w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych lub prawnych. Warto zaznaczyć, że brak aktualnych badań technicznych może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego a w razie kolizji - problemami z uzyskaniem pieniędzy od ubezpieczyciela. Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa (a do tego może doprowadzić niesprawny pojazd) może oznaczać mandat opiewający na kwotę nawet 500 zł.

http://moto.wp.pl/kat,1035799,title,Dod ... aid=113fc3" onclick="window.open(this.href);return false;

Online
Awatar użytkownika
Scelena
Reakcje:
Posty: 99559
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Rozdane podziękowania: 582 razy
Otrzymane podziękowania: 333 razy
Płeć:
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Przeglądy techniczne

Post autor: Scelena » 15 gru 2014, 19:10

Obrazek

LEPIEJ PILNOWAĆ TERMINU BADAŃ TECHNICZNYCH
Wszystkie samochody i inne pojazdy poruszające się po drogach muszą przechodzić okresowe przeglądy. Co jest sprawdzane?
Pierwsze badanie techniczne nowego samochodu, kupionego w salonie, należy wykonać przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji.Następne badania trzeba przeprowadzać już co roku.
Wyjątkiem od powyższej reguły są ciągniki rolnicze. W ich przypadku badanie powtarzamy co dwa lata.
Pojazdy, w których zamontowana jest instalacja gazowa, przez ściężkę diagnostyczną przejechać muszą raz do roku i to bez względu na ich wiek. Podobnie jest w przypadku taksówek oraz autach nauki jazdy.
Badania techniczne pojazdów mają duży wpływ na bezpieczeństwo
Badania techniczne to co prawda obowiązek, ale nie powinien być traktowany jako przykra konieczność. Diagności sprawdzają przecież te elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo. Samochód, który pozytywnie przechodzi przegląd techniczny, nie powinien mieć usterek zagrażających jego kierowcy i pasażerom ani innym uczestnikom ruchu drogowego.
Nawet jeśli zrobiliśmy przegląd okresowy w serwisie, za brak ważnych badań technicznych (pieczątkę z terminem znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym) możemy ponieść konsekwencje.
- Podczas kontroli drogowej zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny . Policjant wystawi też pokwitowanie ważne do siedmiu dni. W tym czasie powinno się przeprowadzić badanie techniczne pojazdu.
Podstawowe i okręgowe stacje kontroli pojazdów
Teoretycznie możemy liczyć na pobłażliwość drogówki, jeżeli termin jest przekroczony zaledwie o kilka dni, ale w większości sytuacji zatrzymanie dowodu i otrzymanie dokumentu ze skierowaniem na obowiązkowe badanie techniczne jest nieuniknione. Warto pamiętać, że po takiej kontroli nie wystarczy pojechać do podstawowej stacji kontroli pojazdów. Musi to być jedna z okręgowych stacji.
Następnie po pozytywnym przejściu badań otrzymamy zaświadczenie ważne przez 30 dni. W tym czasie musimy odebrać nasz dowód rejestracyjny. Ten dostaniemy w starostwie powiatowym lub wydziale komunikacji urzędu miejskiego (miasta na prawach powiatu) właściwym ze względu na miejsce rejestracji pojazdu. Oczywiście, należy tam okazać dokument ze stacji okręgowej.
Najważniejsza różnica między podstawowymi i okręgowymi stacjami kontroli pojazdów to uprawnienia do przeglądów samochodów o DMC powyżej 3,5 t. Takie badania mogą wykonywać tylko okręgowe stacje. Inne możliwości - np. do przeglądów motocykli - zależą od uprawnień konkretnych stacji.
Większe konsekwencje naszego zaniedbania - związanego z obowiązkiem wykonywania badań technicznych - będą, jeżeli będziemy uczestnikami kolizji drogowej.
Nawet, jeśli nie jesteśmy sprawcami, auto bez ważnych badań może być uznane za te, które przyczyniło się do szkody. Tak więc nie ma co liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy OC.
- Samochód jest wtedy uznawany za niesprawny, więc nie powinien znaleźć się na drodze

Online
Awatar użytkownika
Scelena
Reakcje:
Posty: 99559
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Rozdane podziękowania: 582 razy
Otrzymane podziękowania: 333 razy
Płeć:
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Przeglądy techniczne

Post autor: Scelena » 08 lip 2015, 11:09

Za spóźnione badania techniczne auta będą kary
Jeżeli nawet o jeden dzień spóźnimy się na obowiązkowe badania techniczne naszego auta, zapłacimy za tę usługę podwójną stawkę – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wynika to z zapisów projektu założeń do nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Zdaniem gazety to jeden z wielu kontrowersyjnych zapisów. I tak np. poza pieczątką w dowodzie rejestracyjnym trzeba będzie wozić z sobą specjalne zaświadczenie ze stacji diagnostycznej, każde przeglądane auto będzie fotografowane, a na przedniej jego szybie pojawi się specjalna nalepka.

Ponadto inspektorzy Transportowego Dozoru Technicznego będą np. mogli się zgłaszać na badanie z uszkodzonym autem jako tajemniczy klienci.


http://moto.onet.pl/aktualnosci/za-spoz ... ary/z6jq1q

Online
Awatar użytkownika
Scelena
Reakcje:
Posty: 99559
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Rozdane podziękowania: 582 razy
Otrzymane podziękowania: 333 razy
Płeć:
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Przeglądy techniczne

Post autor: Scelena » 27 sie 2015, 20:16

Będą duże zmiany w przeglądach rejestracyjnych?

Dodatkowa opłata za przegląd wykonywany po terminie, fotografowanie samochodu, naklejka na przedniej szybie i zaświadczenie o sprawności auta. To założenia projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym dotyczącego przeglądów technicznych.
http://www.radio.opole.pl/2015/lipiec/w ... jnych.html
Obrazek
Przegląd samochodu cena Badania techniczne mają za zadanie wyeliminować pojazdy uszkodzone lub zatruwające środowisko. Tak zakłada teoria. W praktyce na drogi często wyjeżdżają pojazdy, które powinny stać w garażu lub w warsztacie. Zdarza się bowiem, że pracownicy stacji diagnostycznych podbijają dowody rejestracyjne po znajomości, albo badania techniczne prowadzone są niedbale.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pracuje nad zmianami w prawie i chce, by praca diagnostów była monitorowana. Jej przebieg miałyby nagrywać kamery, stacje mają posiadać certyfikaty, a każde pomiary pojazdów mają być automatycznie zapisywane w specjalnym raporcie komputerowym. Badanie techniczne ma być nadzorowane przez system - i jeśli urządzenie pomiarowe wykaże usterkę samochodu - diagnosta nie będzie mógł jej zignorować. Monitoring kontroli to jedno. Zmienić się mają także ceny badań technicznych. Wprowadzono je w w 2004 roku i od tamtego czasu nie zmieniły się, mimo rosnących kosztów utrzymania i nowych obowiązków pracowników takich stacji. Właściciele samochodów osobowych mają płacić za przegląd 150 zł, czyli o 50 zł więcej niż obecnie. Przegląd samochodu cena Posiadacze jednośladów mieliby płacić 100 zł, a nie - jak dotąd - 62 zł. Dodatkowo Ministerstwo Infrastruktury proponuje wprowadzenie naklejek na tablice rejestracyjne, które informowałyby o dacie ważności badania. W ten sposób policja mogłaby łatwo kontrolować, które pojazdy zostały dopuszczone do ruchu. Wg policyjnych statystyk około 20 proc. kierowców jeździ bez ważnego przeglądu. Co ważne, opłaty za badanie techniczne miałyby być uiszczane jeszcze przed kontrolą.


Czytaj więcej: http://www.expressilustrowany.pl/artyku ... l?cookie=1

Online
Awatar użytkownika
Scelena
Reakcje:
Posty: 99559
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Rozdane podziękowania: 582 razy
Otrzymane podziękowania: 333 razy
Płeć:
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Przeglądy techniczne

Post autor: Scelena » 27 sie 2015, 20:18

Scelena pisze: Co ważne, opłaty za badanie techniczne miałyby być uiszczane jeszcze przed kontrolą.
A co jak pojazd nie przejdzie pomyślnie badania ? Zwrócą kasiorę ? Czy za każde podejście trzeba będzie płacić ?

Awatar użytkownika
grochu71
Reakcje:
Posty: 27421
Rejestracja: 23 sie 2015, 08:38
Rozdane podziękowania: 276 razy
Otrzymane podziękowania: 274 razy
Płeć:
Znak zodiaku: Ryby

Re: Przeglądy techniczne

Post autor: grochu71 » 27 sie 2015, 20:51

Nie zwrócą.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość