Formalności po sprzedaży samochodu

ODPOWIEDZ
Online
Awatar użytkownika
Scelena
Reakcje:
Posty: 99596
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Rozdane podziękowania: 583 razy
Otrzymane podziękowania: 333 razy
Płeć:
Znak zodiaku: Strzelec

Formalności po sprzedaży samochodu

Post autor: Scelena » 11 lip 2015, 08:52

O czym pamiętać przy sprzedaży lub wyrejestrowaniu auta? Jak w zgodzie z prawem sprzedać lub oddać auto na złom i skutecznie wypowiedzieć umowę OC, aby odzyskać nadpłatę z polisy.

​OC przekazujesz nabywcy

Gdy sprzedajesz samochód, masz obowiązek przekazać nabywcy aktualne ubezpieczenie OC (dokument potwierdzający zawarcie umowy OC). Oprócz pojazdu musisz oddać 2 komplety kluczy, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu (jeśli była wydana dla danego auta).
Nabywca może, ale nie musi rezygnować z Twojej polisy OC, to jego wybór. Jeśli nowy właściciel wypowie zawartą przez Ciebie umowę OC, dostaniesz zwrot niewykorzystanej składki. Pamiętaj, że może tego nie zrobić. Ma prawo korzystać z ubezpieczenia do końca jego trwania.

Jak uzyskać zwrot składki?
https://www.pzu.pl/
Powiadom o zmianie

Gdy sprzedasz auto lub oddajesz je na złom, musisz poinformować o tym odpowiednie instytucje. W ciągu 30 dni od sprzedaży powinieneś powiadomić o transakcji wydział komunikacji, a w ciągu 14 dni - ubezpieczyciela, u którego masz polisę OC komunikacyjnego. Zgłoszenie musi zawierać podstawowe dane nowego właściciela: imię, nazwisko, adres, PESEL, a w przypadku firm nazwę, siedzibę i numer REGON. Jeżeli nie powiadomisz ubezpieczyciela o sprzedaży, jako sprzedający będziesz ponosił wraz z nabywcą solidarną odpowiedzialność za opłacenie należnej składki do dnia powiadomienia.

​AC wygasa przy sprzedaży

Jeśli wykupiłeś AC, to po sprzedaży pojazdu polisa przestaje działać. Ty, jako poprzedni właściciel, możesz jednak otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Dla przykładu: opłaciłeś autocasco na 12 miesięcy, do stycznia przyszłego roku. Sprzedajesz auto w maju. Przysługuje Ci więc zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia (ok. 8 miesięcy


​Zachowaj kserokopię polisy przy sprzedaży samochodu.


Jak oddać auto na złom?

Do zezłomowania pojazdu nie potrzebujesz ani ubezpieczenia, ani ważnego przeglądu. Wystarczy, że przedstawisz dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeżeli była wydana) i dowód osobisty, gdy jesteś jedynym właścicielem auta. Samochód musi mieć tablice rejestracyjne oraz czytelny numer VIN lub numer nadwozia, podwozia bądź ramy.

Gdy auto ma współwłaściciela, np. członka rodziny lub bank w przypadku auta na kredyt, potrzebujesz jego pisemnego oświadczenia o zgodzie na demontaż auta, z imiennym upoważnieniem dla Ciebie. Jeśli właściciel auta zmarł, musisz mieć akt zgonu.

Jeżeli naczelnik wydziału komunikacji lub policjant zatrzymali dowód rejestracyjny samochodu, do złomowania musisz przedłożyć pokwitowanie. Na jego podstawie możesz również później wyrejestrować auto.

Kasacja samochodu

Po oddaniu pojazdu do kasacji powinieneś dostać następujące dokumenty:

zaświadczenie o demontażu pojazdu,
unieważnienie dowodu rejestracyjnego,
unieważnienie tablic rejestracyjnych,
unieważnienie karty pojazdu (jeśli była wydana).
W ciągu 30 dni po kasacji musisz złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta w wydziale komunikacji. Stacja demontażu pojazdów ma 7 dni na wysłanie kopii zaświadczenia o demontażu do wydziału komunikacji urzędu gminy, w którym pojazd był ostatnio zarejestrowany.

Po wyrejestrowaniu samochodu ubezpieczyciel jest zobowiązany do zwrotu nadpłaty w polisie OC, jeśli powiadomisz go o wyrejestrowaniu nie później niż w ciągu 30 dni. Nadpłatę nalicza się już od dnia zezłomowania pojazdu. Nie odzyskasz jej jednak, jeśli nie opłaciłeś przed wyrejestrowaniem wszystkich rat polisy.http://dajemyrade.pl/artykul/co-zrobic- ... paign=july

Online
Awatar użytkownika
Scelena
Reakcje:
Posty: 99596
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Rozdane podziękowania: 583 razy
Otrzymane podziękowania: 333 razy
Płeć:
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Formalności po sprzedaży samochodu

Post autor: Scelena » 06 wrz 2016, 08:36

Co trzeci zarejestrowany samochód... nie istnieje
W ten sposób wielu właścicieli pojazdów ucieka przed opłatami. Choć auta nadal są w miejskiej ewidencji, w rzeczywistości już dawno przestały służyć swoim posiadaczom.

Gdy sprzedajemy samochód innej osobie, nasze auto należy przerejestrować na kolejnego właściciela. Kiedy chcemy je wyrejestrować, czyli całkowicie wykreślić z systemu ewidencji, możemy to zrobić w trzech przypadkach: kiedy pojazd został skradziony, kiedy został przez nas wywieziony za granicę lub w momencie gdy całkowicie go utraciliśmy, na przykład poprzez złomowanie. Aby auto zniknęło z ewidencji, trzeba wielu formalności, m.in. musimy udać się z wizytą do urzędu miasta. To także zniechęca do wyrejestrowania pojazdu. O zgłoszeniu zmiany właściciela do urzędu zapominają także sprzedający swoje samochody.

Najbardziej winne są organy rejestrujące, które nie wyciągają żadnej konsekwencji. Pomimo, że jest odpowiedni zapis w tej sprawie. Ale przepis o zgłoszeniu w ciągu 30 dni wszystkich zmian to martwy przepis. Gdyby ten zapis funkcjonował, to byłoby zupełnie inaczej" - tłumaczy Grzesik.

Wielu właścicieli samochodów rezygnuje z kosztownego wyrabiania dokumentów i nielegalnie złomuje swoje auta, pozbywając się problemu.

Obrazek

Czytajcie >>> http://moto.onet.pl/aktualnosci/co-trze ... =onetsg_fb

Online
Awatar użytkownika
sebap
Administrator
Reakcje:
Posty: 48109
Rejestracja: 12 gru 2015, 21:06
Rozdane podziękowania: 125 razy
Otrzymane podziękowania: 194 razy
Płeć:
Znak zodiaku: Wodnik

Re: Formalności po sprzedaży samochodu

Post autor: sebap » 06 wrz 2016, 11:04

Nie da rady pozbyć się nielegalnie bo wtedy zostaje ubezpieczenie OC, które trzeba płacić. Aby nie płacić trzeba auto sprzedać lub oddać na złom za pokwitowaniem. Innej opcji nie ma.
Ten post wyraża moją opinię jedynie w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny.

Awatar użytkownika
BogdanK
Reakcje:
Posty: 402
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Rozdane podziękowania: 54 razy
Otrzymane podziękowania: 62 razy

Re: Formalności po sprzedaży samochodu

Post autor: BogdanK » 06 wrz 2016, 12:44

Zgadza się, tylko w CEPiK nadal są zarejestrowane tysiące starych pojazdów, których już dawno "nie ma na świecie". Kierownictwo tej ewidencji problem zna, ale nie ma czasu i woli na jego rozwiązanie / uaktualnienie (np. nikt nie ściga "właściciela" 45-letniej Nysy za brak OC).

-"Choć Centralna Ewidencja Pojazdów kosztowała już podatników 600 mln zł, to zawarte w niej dane w dużej części są mocno nieaktualne. Na sprzecznościach w rejestrze cierpią wszyscy, od warsztatów samochodowych po kierowców.
Z 30 mln samochodów znajdujących się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, 6 mln 700 tysięcy to auta nieaktywne, czyli takie, które od 8 lat nie przeszły okresowego badania technicznego. To są prawdziwe curiosa - mówi Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów.
- Mamy 23 tys. samochodów starszych niż Ford T, jest to początek motoryzacji na świecie. Mamy również 38 tys. samochodów pod nazwą Syrena, 5 mln pojazdów historycznych, mjących ponad 30 lat, które mogły by mieć żółte tablice, jeżeli rzeczywiście jeździłyby po naszych drogach. 65 tysięcy Żuków przetrwało do dnia dzisiejszego. CEPiK poszedł jeszcze dalej, niż sięga nasza wyobraźnia, mamy w bazach samochody, które mają ponad 1000 lat - te samochody nieprawdopodobnie rzutują na średni wiek samochodów w Polsce - mówi."
- Więcej >>>> http://www.polskieradio.pl/42/3168/Arty ... nie-pomaga

Awatar użytkownika
Arek
Reakcje:
Posty: 30407
Rejestracja: 01 cze 2015, 13:36
Rozdane podziękowania: 218 razy
Otrzymane podziękowania: 220 razy
Płeć:
Znak zodiaku: Wodnik

Re: Formalności po sprzedaży samochodu

Post autor: Arek » 06 wrz 2016, 19:36

Ten program....system to jeden wielki bubel..... :niegrzeczny:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość