Odszkodowanie za lewe paliwo?

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143150
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: Scelena » 22 paź 2015, 06:57

Obrazek

Odszkodowanie za lewe paliwo? Czy da się odzyskać pieniądze?

SPIS TREŚCI:
Co może zepsuć marne paliwo?Jak sprawdzić paliwo i co to może wnieść?
Oddałem mego Forda Grand C-Maxa 1.6/125 KM do serwisu z objawami zaniku mocy silnika. Serwis stwierdził, że wlałem złe paliwo (mechanik powiedział: „Jakoś tak dziwnie pachnie”); ten fakt miał być przyczyną awarii silnika i obarczono mnie kosztami naprawy (2706 zł), mimo że samochód jest na gwarancji.

Po odebraniu samochodu z naprawy wystąpiłem o odszkodowanie do stacji, na której tankowałem. Posłałem kopię dowodu zakupu paliwa oraz kopię faktury z wpisem o przyczynie awarii: „Uszkodzenie sond i świecy zapłonowej powstało na skutek zatankowania złej jakości paliwa...”.Właściciel stacji zażądał dowodu na analizę stwierdzającą złą jakość paliwa, o co natychmiast wystąpiłem do warsztatu, ale... zapadła cisza.



Pytanie: czy rzeczywiście sfałszowana benzyna mogła uszkodzić sondę i świece? Czy słusznie kazano mi zapłacić za naprawę, skoro auto jest na gwarancji? Czy w przypadku uzyskania od ASO kopii analizy paliwa, stwierdzającej złą jego jakość, mam szansę uzyskać odszkodowanie ze stacji benzynowej?

Tak, rzeczywiście, kiepskiej jakości paliwo może spowodować awarię świec zapłonowych, a także katalizatora. W dieslu straty mogą być nawet większe. Niestety, pociągnięcie winnego do odpowiedzialności jest prawie niemożliwe: po pierwsze, usterka prawie nigdy nie pojawia się od razu; ponadto nie tankujemy nigdy do pustego zbiornika. Wreszcie, trudno udowodnić, że w baku jest paliwo z tej, a nie innej stacji.

Chcąc zaszkodzić nieuczciwemu sprzedawcy paliw, należałoby zatankować z dystrybutora wprost do plombowanego kanistra, a to już zadanie dla służb (patrz: jak sprawdzić paliwo?). Często jednak paliwo nie jest niczemu winne, choć twierdzi tak mechanik. Jeśli auto jest na gwarancji, a w serwisie twierdzą, że zatankowaliśmy „złą” benzynę – jak w przypadku naszego czytelnika – należy zapytać: co w niej jest złego?

Czy chodzi o zanieczyszczenie (jakie?), a może o niewłaściwą liczbę oktanową, a może o nieprawidłową prężność par? Można mieć przypuszczenie graniczące z pewnością, że w opisanym przypadku nikt paliwa nie odniósł do laboratorium, zaś sprawdzanie „na węch” jest niewiele warte. Na miejscu czytelnika domagalibyśmy się potwierdzenia zbadania próbki paliwa (z datą sprzed naprawy) lub zwrotu pieniędzy.

Co może zepsuć marne paliwo?


W autach benzynowych straty z reguły, choć nie zawsze, są dużo niższe niż w dieslach. Kłopoty pojawiają się, gdy silnik nie jest w stanie przepalić benzyny, pojawia się wypadanie zapłonów, które w krótkim czasie doprowadza do nierównej pracy silnika i utraty mocy. Na tym etapie wymiany wymagają zwykle świece zapłonowe, często także sondy w układzie wydechowym.

Dłuższa jazda w takich warunkach może wiązać się z uszkodzeniem katalizatora. W silniku Diesla potencjalnych problemów jest więcej: zaczyna się zwykle od kłopotów z pompą paliwa. Następnie opiłki metalu trafiają do wtryskiwaczy i je niszczą. Jeśli przed unieruchomieniem auta dochodzi do podwyższonego dymienia, może zatkać się i katalizator, i filtr cząstek stałych. Rośnie ryzyko uszkodzenia turbosprężarki oraz zaworu EGR. Koszty naprawy zaczynają się od kilku-kilkunastu tys. zł, a mogą być i wyższe.

Jak sprawdzić paliwo i co to może wnieść?

W Polsce działają laboratoria badające usługowo jakość paliw, jednak większość z nich nastawiona jest nie na współpracę z klientami detalicznymi, lecz z firmami.

Zbadać można kilkanaście parametrów paliwa – różnych w zależności od jego rodzaju (olej napędowy czy benzyna), jednak w praktyce nawet Inspekcja Handlowa poprzestaje na kontroli najważniejszych parametrów, którymi są: zawartość siarki, liczba cetanowa (diesel) i oktanowa (benzyna), zawartość zanieczyszczeń i pozostałości po spalaniu paliwa, zawartość wody, lepkość, w przypadku oleju napędowego także m.in. temperatura mętnienia, temperatura zablokowania zimnego filtra itp.

Próbka powinna zostać zatankowana do czystego, najlepiej nowego kanistra i zaplombowana. Jeśli próbka tankowana jest przez przedstawicieli Inspekcji Handlowej, nie ma z tym problemu, natomiast jeśli próbkę pobiera klient, by coś udowodnić stacji paliw, musi zadbać o to, by nie dało się podważyć źródła pochodzenia paliwa.

W praktyce zbadanie zaledwie kilku kluczowych parametrów jednej próbki paliwa to koszt kilkuset zł, dlatego warto się dwa razy zastanowić, czy gra jest warta świeczki. Niestety, próbka paliwa pobrana z baku nie jest żadnym dowodem przeciwko stacji paliw, może natomiast być dowodem na to, że paliwo stało się przyczyną usterki silnika – w tym zakresie może być wykorzystana przez gwaranta, by udowodnić, że klient powinien zapłacić za naprawę samochodu, który przecież jest jeszcze na gwarancji. Ważne: ryzyko, że w baku jest paliwo, które nie spełnia norm, jest wyższe niż to, że z dystrybutora na stacji płynie kiepskie paliwo. Dlaczego? Po pierwsze, w baku skrapla się woda, po drugie, paliwo się starzeje – bak nie jest miejscem, gdzie paliwo zachowuje idealne parametry przez długi czas.

Podejrzewając, że jakaś stacja benzynowa sprzedaje lewe paliwo, należy zgłosić ten fakt UOKiK-owi. Na stronie http://www.uokik.gov.pl znajdziemy specjalny formularz, gdzie można podać nazwę stacji, jej adres oraz przyczyny swoich podejrzeń. Można liczyć na to, że przy okazji większej kontroli nasza stacja będzie w kręgu zainteresowania odpowiednich służb.
http://www.auto-swiat.pl/eksploatacja/o ... 614h#fp=as

Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 12132
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Kia Venga 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 167 razy
Otrzymał podziękowań: 146 razy

Re: Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: BogdanK » 22 paź 2015, 12:07

W Polsce warto tankować pojazdy tylko na dużych markowych stacjach paliw.

Awatar użytkownika
SylVWia
Moderator
Posty: 12004
Rejestracja: 19 mar 2015, 16:01
Marka samochodu: Opel Omega 2.5 dti
Lokalizacja: PNT
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Znak zodiaku: Baran
Kontakt:

Re: Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: SylVWia » 22 paź 2015, 13:03

Słyszałam kiedyś, że najlepiej podjeżdżać pod dystrybutory "najmniej wygodne" w podjeżdżaniu - w sensie nie pod te "na wprost", ale np. na skrajne, bo te najłatwiej dostępne mają niekiedy lekko przestawione liczniki i szybciej nabijają...

Stacje są kontrolowane, w necie zamieszczane są dosyć szczegółowe raporty odnośnie jakości paliw na poszczególnych, skontrolowanych stacjach (przekroczenia różnych norm itp.).
Warto poświęcić chwilę i poszukać swoich pobliskich stacji.

https://uokik.gov.pl/kontrola_stacji_pa ... 8_i_on.php

Na dole strony są raporty za ten i zeszły rok w .pdf
"- Kto Ty jesteś?
- Kotek mały.
- Jaki znak Twój?
- Lew." T. Majeran
http://www.alcorhodowla.wordpress.com

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143150
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: Scelena » 22 paź 2015, 13:37

Kiedyś na Tesco zatankowałam cieńkusię jeszcze to ledwo mi ciągnął. Pojechałam na inną dolałam i od razu poczułam różnicę. Szczeniakiem też na Tesco kilka razy tankowałam i nie narzekam. Widocznie miałam wtedy pecha i trafiłam na jakieś gorsze paliwo.

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21892
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Re: Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: Mysza » 22 paź 2015, 13:39

Esso chrzciło ropę, ludzie do sądu chodzili. Nie wiem czy jeszcze są gdzieś stacje tej firmy.

Awatar użytkownika
SylVWia
Moderator
Posty: 12004
Rejestracja: 19 mar 2015, 16:01
Marka samochodu: Opel Omega 2.5 dti
Lokalizacja: PNT
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Znak zodiaku: Baran
Kontakt:

Re: Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: SylVWia » 22 paź 2015, 14:15

Ja jak mam okazję (u nas w NT nie ma) to nie patrząc na politykę tankuje na Lukoil - tańsze i bardzo dobre paliwo.
"- Kto Ty jesteś?
- Kotek mały.
- Jaki znak Twój?
- Lew." T. Majeran
http://www.alcorhodowla.wordpress.com

Awatar użytkownika
grochu71
Posty: 27477
Rejestracja: 23 sie 2015, 08:38
Marka samochodu: Opel Corsa
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Znak zodiaku: Ryby

Re: Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: grochu71 » 22 paź 2015, 15:15

Stacje rosyjskie bojkotuję.

Awatar użytkownika
SylVWia
Moderator
Posty: 12004
Rejestracja: 19 mar 2015, 16:01
Marka samochodu: Opel Omega 2.5 dti
Lokalizacja: PNT
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Znak zodiaku: Baran
Kontakt:

Re: Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: SylVWia » 22 paź 2015, 15:29

Wiesz co, Groszku, ja też tak na początku do tego podchodziłam.
Ale suma sumarum stwierdziłam, że cała ta polityka to jedna wielka gra największych, najwyższych - prawdy nigdy my - szaraki się nie dowiemy.
Dla mnie liczy się "tu i teraz" pod względem finansowym. Świata nie naprawię a co zaoszczędzę to moje. Polityka mi pieniędzy nie zwróci.
"- Kto Ty jesteś?
- Kotek mały.
- Jaki znak Twój?
- Lew." T. Majeran
http://www.alcorhodowla.wordpress.com

Awatar użytkownika
grochu71
Posty: 27477
Rejestracja: 23 sie 2015, 08:38
Marka samochodu: Opel Corsa
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Znak zodiaku: Ryby

Re: Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: grochu71 » 22 paź 2015, 15:31

Mam kartę rabatową z pewnego forum. I tak taniej na litrze wyjdzie. :)

Awatar użytkownika
SylVWia
Moderator
Posty: 12004
Rejestracja: 19 mar 2015, 16:01
Marka samochodu: Opel Omega 2.5 dti
Lokalizacja: PNT
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Znak zodiaku: Baran
Kontakt:

Re: Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: SylVWia » 22 paź 2015, 15:44

Chyba, że tak
"- Kto Ty jesteś?
- Kotek mały.
- Jaki znak Twój?
- Lew." T. Majeran
http://www.alcorhodowla.wordpress.com

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143150
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: Scelena » 22 paź 2015, 16:25

Ciekawe jak się załatwia takie karty rabatowe ? Byłabym nawet skłonna umieścić reklamę na forum gdyby zniżki były znaczne.

Awatar użytkownika
grochu71
Posty: 27477
Rejestracja: 23 sie 2015, 08:38
Marka samochodu: Opel Corsa
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Znak zodiaku: Ryby

Re: Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: grochu71 » 22 paź 2015, 17:39

Pomarańcza :(

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143150
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: Scelena » 22 paź 2015, 19:32

Za małe nasze forum żeby się ubiegać gdzieś o profity.

Awatar użytkownika
SylVWia
Moderator
Posty: 12004
Rejestracja: 19 mar 2015, 16:01
Marka samochodu: Opel Omega 2.5 dti
Lokalizacja: PNT
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Znak zodiaku: Baran
Kontakt:

Re: Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: SylVWia » 22 paź 2015, 20:00

Ale o co chodzi? <mysli>

Wysłanie mobilne
"- Kto Ty jesteś?
- Kotek mały.
- Jaki znak Twój?
- Lew." T. Majeran
http://www.alcorhodowla.wordpress.com

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143150
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Odszkodowanie za lewe paliwo?

Post autor: Scelena » 22 paź 2015, 20:07

Niektóre fora motoryzacyjne mają karty rabatowe na paliwo dla użytkowników . Na VW nie macie ?

ODPOWIEDZ