Kontrola trzeźwości

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142991
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Kontrola trzeźwości

Post autor: Scelena » 22 lip 2016, 21:45


Czy kontrola trzeźwości jest legalna?


Obrazek

W sieci krąży nagranie zrobione przez kierowcę, który profesjonalnie pogonił policjanta proponującego dmuchanie w alkomat. Szokujące, ale prawdziwe: nie chcesz – nie dmuchasz

Na jakiej podstawie mnie pan zatrzymał? Artykuł 15, punkt pierwszy, ustęp pierwszy Ustawy o policji – z pamięci wyrecytował funkcjonariusz. Jakie wykroczenie drogowe popełniłem, że mnie pan zatrzymał? Żadne, kontrola trzeźwości. To nie jest podstawa zatrzymania pojazdu. Co mówi ten artykuł, który pan przytacza? Mówi, że policjant ma prawo zatrzymać każdy pojazd w celu sprawdzenia legalności dokumentów, trzeźwości lub pojazdów poszukiwanych.
Kierowca tymczasem czyta z komputera artykuł 15, punkt pierwszy, ustęp pierwszy: Policjanci, wykonując czynności, o których mowa w art. 14, mają prawo legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości.

Okazuję więc panu w czasie kontroli drogowej dokumenty, Pan sobie może spisać. Nie, nie dam panu! Jak pan nie da? No nie dam! Nie wiem, co pan z tym dokumentem zrobi. Ja muszę sprawdzić, czy ten dokument jest legalny! To podejrzewa pan, że mam nielegalne dokumenty? Ja pana o nic nie podejrzewam. To ja panu tylko okazuję dokument, może pan sobie przeczytać... I chciałbym jeszcze przeprowadzić badanie trzeźwości – dopowiada funkcjonariusz. Na jakiej podstawie?

W tym artykule nie ma nic o kontroli trzeźwości! Jakie wykroczenie popełniłem? Żadnego. To nie dmucham. To jedziemy na krew... Proszę pana, my jesteśmy ruchem drogowym, mamy akcje „Trzeźwy poranek”, w jaki sposób mielibyśmy kontrolować trzeźwość bez zatrzymywania pojazdu? Policjant ostatecznie ocenił, że facet jest trzeźwy, szkoda czasu. Ale pan to lubi sobie ponagrywać?

W wielu krajach facet odmawiający dmuchania trafiłby skuty do aresztu. W Polsce policja płaciłaby odszkodowanie, gdyż funkcjonariusze od lat działają... bezprawnie. W piśmie Komendy Głównej Policji do Rzecznika Praw Obywatelskich z 2015 roku policja sama przyznaje: W momencie wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym policja w zasadzie utraciła możliwość stosowania procedur (…) choć stosuje je nadal z powodu innych regulacji. I dalej: Jednocześnie należy wskazać, że prowadzenie tego typu działań jest ze wszech miar uzasadnione.

Pełna zgoda. Kontrole trzeźwości sprawiły, że polscy kierowcy należą obecnie do najtrzeźwiejszych w Europie. Z drugiej strony rutynowe kontrole trzeźwości są w zasadzie nielegalne, można ją badać tylko w uzasadnionych przypadkach. Podobnie wygląda sytuacja z wideorejestratorami: kierowcy policyjnych aut nagminnie łamią prawo, można by każdemu zabrać prawo jazdy, choć działają profesjonalnie i w słusznym celu. Wskażcie jednak przepisy, które pozwalają im przekraczać prędkość bez włączonego „koguta”. Nie ma takich!


http://www.auto-swiat.pl/prawo/czy-kont ... 6md0#fp=as

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142991
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Kontrola trzeźwości

Post autor: Scelena » 24 cze 2017, 10:39

Zmiana w przepisach dotyczących kontroli trzeźwości kierowców
Od 1 czerwca 2017 roku rutynowe badanie trzeźwości kierowców jest obowiązkowe. Za jazdę na podwójnym gazie przewidziano surowe kary.

Obrazek

W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.


Od 1 czerwca 2017 roku mamy obowiązek dmuchnąć w alkomat nawet w trakcie rutynowej kontroli. Jego wynik można zakwalifikować jako przestępstwo lub wykroczenie. O przestępstwie mówimy, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila.

Według kodeksu karnego za to przewinienie grozi:

kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 3 lat
grzywna w wysokości od 5 tysięcy złotych
zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata

Pod wykroczenie podlega wynik od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi. W tej sytuacji kierujący pojazdem podlega karze:

aresztu od 5 do 30 dni
grzywny od 50 do 5 tysięcy złotych
utracie uprawnień na okres od 6 miesięcy do 3 lat

http://www.antyradio.pl/Adrenalina/News ... wcow-15735

ODPOWIEDZ