Strona 1 z 1

Plakietka ekologiczna

: 10 paź 2015, 22:07
autor: SylVWia
Plakietka ekologiczna

Tutaj udostępniamy zestaw pytań najczęściej nam zadawanych przez cudzoziemców oraz odpowiedzi na nie

1. Czy zakazy wjazdu do niemieckich stref ochrony środowiska dotyczą tażke pojazdów zagranicznych bez plakietek?
Tak, znaki drogowe informujące o rozpoczynającej się w danym miejscu strefie ochrony środowiska obowiązują wszystkich, także cudzoziemców i ich pojazdy.

2. W jaki sposób jako posiadacz pojazdu zarejestrowanego za granicą mogę wejść w posiadanie plakietki?
Generalnie w ten sam sposób jak posiadacze pojazdów zarejestrowanych w Niemczech: w miejscach rejestracji pojazdów, w stowarzyszeniach inzynierów takich jak np. TÜV i Dekra i we wszystkich niemieckich warsztatach samochodowych przystosowanych do kontroli zanieczyszczeń. Naturalnie prościej jest zamówić plakietkę online u nas.

3. Czy muszę mieć plakietkę wybierając się własnym samochodem do Niemiec?
Nie, także w przyszłości będą Państwo mogli poruszać się samochodem po Niemczech bez plakietki. Jest ona potrzebna jedynie w specjalnie oznaczonych miejscach (strefy ochrony środowiska, niem. Umweltzone), w których bez plakietki nie można się poruszać.

4. Co może stać się mi jako cudzoziemcowi, jeżeli wjadę do strefy ochrony środowiska bez plakietki?
W początkowej fazie w niektórych strefach ochrony środowiska - np. w Kolonii - będą obowiązywały regulacje przejściowe. Po tym okresie, a w niektórych innych miejscach - jak np. w Berlinie - nawet już od pierwszego dnia trzeba będzie liczyć się z mandatem w wys. € 80.-.

5. Prowadzę przedsiębiorstwo transportu osób i przewożę często turystów do Berlina i Kolonii i przeprowadzam również przejzdżki po tych miastach. Jak muszę postępować?
Niestety nie ominie Państwa obowiązek postarania się o plakietkę. Mogą Państwo zamówić plakietkę w naszym sklepie internetowym Shop Foreign Cars. Ale oczywiście możecie Państwo również wjechać do Niemiec i poszukać odpowiedni warsztat samochodowy, w którym zostanie sprawdzony Wasz pojazd, czy otrzyma on plakietkę.

6. Czy plakietka jest także potrzebna na niemieckich autostradach?
Nie, także w przyszłości można wjechać do Niemiec bez plakietki i poruszać się swobodnie pojazdem samochodowym na wszystkich autostradach. Nie wolno wjeżdżać tylko w oznaczone strefy ochrony środowiska.

7. Ile czasu potrzebuje Climate Company na nadeslanie zamówionej plakietki?
To zależy od poczty i czasu trwania przesyłki z Niemiec do miejsca przeznaczenia, na co my nie mamy w najmniejszym stopniu wpływu. Po otrzymaniu zamówienia wraz z kopią dowodu rejestracyjnego oraz zapłaty, potrzebujemy trzy do czterech dni roboczych na sprawdzenie, wykonanie i wysyłkę danej plakietki ochrony środowiska.
W przypadku, gdy otrzymamy dowód rejestracyjny nie za pomocą poczty internetowej, lecz faxem lub przesyłką listową, opracowanie zamówienia potrwa jeszcze około dwa do trzech dni dłużej. W każdym jednak przypadku jest warunkiem niezbędnym, aby dowód rejestracyjny był czytelny i zawierał wszystkie niezbędne dane.

8. W którym miejscu należy przykleić plakietkę i jak dlugo jest ona ważna?
Proszę przykleić plakietkę ochrony środowiska od wewnątrz w prawym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Jeżeli w międzyczasie nie nastąpi zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu, to obowiązuje następujący przepis: Plakietka zielona ważna jest bez ograniczeń przez caly okres eksploatacji pojazdu samochodowego.
Plakietka żółta i czerwona ważne są tylko tak długo, jak dugo na to pozwalają uregulowania stref ochrony środowiska w poszczególnych miastach. Ogólnie należy przyjąć, że wjazd do stref ochrony środowiska z plakietką czerwoną lub żółtą po upływie około jednego roku lub dwóch lat od momentu wprowadzenia strefy ochrony środowiska nie będzie już dozwolony.

9. Czy przedsiębiorstwo może zamówić wygodnie jednorazowo większą ilość plakietek i zapłacić za to zamówienie nie za pomocą karty kredytowej?
Tak, proszę skorzystać w tym celu z naszego serwisu parku pojazdów. Przy pomocy tego serwisu istnieje mozliwość wcześniejszego dokonania zapłaty należnej sumy za pomocą przekazu pieniężnego. W przypadku, gdy dysponuje się Numerem Identyfikacyjnym Podatku Vat UE, rozliczenie może nastąpić bez naliczenia niemieckiego podatku VAT. Nasze ceny są stopniowane w zależności od ilości zamówionych plakietek, więc przy jednoczesnym zamówieniu plakietek ochrony środowiska dla większej ilości pojazdów można otrzymać rabat.

10. Dlaczego nie można najpierw sprawdzić czy dany pojazd w ogóle otrzyma plakietkę i ewentualnie jakiego koloru?
Czy plakietka zostanie wydana, a jeżeli tak to jakiego koloru (zielona, żólta lub czerwona) uzależnione jest od ilości wydalanych przez dany pojazd samochodowy cząsteczek spalin. Dane te są w większści przypadków rozpoznawalne dla fachowca na podstawie dokumentów pojazdu samochodowego. W 47 państwach europejskich nie jest to siłą rzeczy jednakowo uregulowane. Personel naszych partnerów kooperujących, który w naszym imieniu wystawia plakietki, został w tym celu specjalnie i dokładnie wyszkolony.

11. Dlaczego urzędowa plakietka kosztuje dla obcokrajowców więcej niż dla obywateli niemieckich? To jest przecież niesprawiedliwe dla obcokrajowców!
Ponieważ nie jesteśmy urzędem lecz prywatnym przedsiębiorstwem, którego celem jest zlagodzenie następstw niefortunnego wprowadzenia stref ochrony środowiska w Niemczech i umożliwienie wszystkim obywatelom Europy zamówienia i otrzymania w wygodny sposób, prosto do domu, plakietki niezbędnej do poruszania się w strefach ochrony środowiska. To wymaga z naszej strony znacznego nakładu na tłumaczenia aktualnych informacji i sklepu internetowego w 14 językach oraz szkolenia personelu do odcyfrowania dokumentów pojazdów samochodowych ze wszystkich krajów europejskich. Według prawa niemieckiego kalkulacje naszych kosztów przeprowadzamy sami.

12. Już za dwa dni muszę jechać do Niemiec. Jak mogę otrzymać natychmiast plakietkę ekologiczną?
Przy zamówieniu plakietki ekologicznej mogą zostać wybrane różne opcje przesyłki. Przy zamówieniu do godz. 13:00 i wyborze opcji ekspresowej 1, możemy wykonać dane zamówienie jeszcze w tym samym dniu i wysłać plakietkę zwykłą pocztą również w tym samym dniu na adres niemiecki lub za granicę Niemiec.
Dodatkowo do możliwości opcji ekspresowej 1 można wybrać opcję ekspresową 2, przy której gwarantujemy dostawę plakietki pocztą ekspresową w następnym dniu. Dotyczy to jednak tylko dostawy pod adresem na terenie Niemiec. Cudzoziemcy mogą podać przy tej opcji zamówienia adres niemiecki przesyłki, np. hotelu, w którym będą przebywać, w ten sposób przy Państwa wjeździe do Niemiec, plakietka będzie już czekała w hotelu.

http://www.plakietka-ekologiczna.pl/pl/faq.html