Wymiana koła

Obrazek Tematy dotyczące motoryzacji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143310
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Wymiana koła

Post autor: Scelena » 19 lis 2015, 08:46

ea0d88bc23d4eaea6d15e17fb9504ff3.jpg
Wymianę koła warto przećwiczyć „na sucho”, zanim będziemy zmuszeni robić to na drodze w nieodpowiednim momencie. Jest to łatwe, ale i tak można popełnić przy okazji sporo błędów

Co się może nie udać przy okazji wymiany koła? Po pierwsze, na przeszkodzie może stanąć brak przejściówki do śrub zabezpieczających. Warto tej przejściówki pilnować – z reguły jest nam ona potrzebna raz lub dwa razy w roku – w międzyczasie można zapomnieć, gdzie ją odłożyliśmy.

Co robić, gdy na drodze okaże się, że nie mamy przejściówki? Śrubę zabezpieczającą (przynajmniej większość z nich) można wykręcić i bez przejściówki (jest to zabezpieczenie chroniące tylko przed słabo przygotowanym złodziejem), ale trzeba mieć przynajmniej podstawowe narzędzia: zestaw z wkrętakiem, który można połączyć z ramieniem (np. „terkotką”) i wymiennymi końcówkami oraz młotek, którym wkrętak wbijemy w łeb śruby, by ją następnie wykręcić.

Jeśli nie mamy narzędzi, wzywamy pomoc drogową – zwykle mechanicy radzą sobie z taką przeszkodą bez trudu. Może zabraknąć nam... śrub. Jeśli na aucie mamy założone felgi aluminiowe, a koło zapasowe jest stalowe (lub odwrotnie), śruby raczej nie będą pasować. W aucie trzeba wozić komplet śrub pasujących do koła zapasowego – chyba że śruby w kołach pasują i do kół używanych na co dzień, i do „zapasu”.

Przy okazji sezonowej wymiany kół trzeba zwrócić uwagę na bieżnik. Jeśli koła, które zakładamy, wyposażone są w opony kierunkowe (na boku opony znajdziemy strzałkę i napis „direction” pokazujący kierunek obrotu opony), trzeba pamiętać, by koła założyć po właściwej stronie auta: koła „lewe” nie pasują na prawą stronę samochodu i odwrotnie.

Jeśli mamy opony asymetryczne (bieżnik może kręcić się w obu kierunkach, na boku opony znajdujemy napis „outside”), poszczególne koła można założyć w dowolne miejsca na samochodzie. W tym drugim przypadku nie należy przejmować się, że bieżnik opony po jednej stronie auta wygląda tak, jakby opony kręciły się do tyłu – tak ma być.

Uwaga: jeśli używamy klucza elektrycznego, wkręcanie śruby rozpoczynamy ręką. W przeciwnym wypadku możemy uszkodzić szpilki lub gniazda śrub – to dość typowy błąd warsztatowy. Warto też uważać, by nie wkręcić śrub zbyt mocno – będzie problem z ich późniejszym odkręceniem.

http://www.auto-swiat.pl/eksploatacja/j ... olo/46x8xy

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143310
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Wymiana koła

Post autor: Scelena » 19 lis 2015, 09:02

Pamiętam jak kiedyś chciałam zmienić koło w Wartburgu :smileys-auto-386091: Co ja się namęczyłam <nerwus> śruby były tak dokręcone , że za skarby ruszyć ich nie szło. Całą siłą ciągnęłam klucz , że aż auto do góry podniosłam <zdziwiony> W końcu poprosiłam jakiegoś przechodnia żeby mi pomógł a ten tylko z lekka kopnął w klucz i gotowe <okok> Widocznie ja w złą stronę kręciłam :kucyki: :p

Awatar użytkownika
SylVWia
Moderator
Posty: 12004
Rejestracja: 19 mar 2015, 16:01
Marka samochodu: Opel Omega 2.5 dti
Lokalizacja: PNT
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Znak zodiaku: Baran
Kontakt:

Re: Wymiana koła

Post autor: SylVWia » 19 lis 2015, 15:50

<lol2> <lol2> <lol2>
"- Kto Ty jesteś?
- Kotek mały.
- Jaki znak Twój?
- Lew." T. Majeran
http://www.alcorhodowla.wordpress.com

Awatar użytkownika
Halik
Posty: 57689
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:50
Marka samochodu: BMW E39 Touring/JunakRS125Pro
Lokalizacja: PSZ
Podziękował;: 132 razy
Otrzymał podziękowań: 132 razy
Znak zodiaku: Lew
Kontakt:

Re: Wymiana koła

Post autor: Halik » 19 lis 2015, 21:03

Za starych czasów jak pod naszym domem stał Polonez z '88r. raz mieliśmy przygodę. Tata zawsze lubił "dociągnąć" śruby aż piszczały. Kłopot się pojawił jak trzeba było koło odkręcić. Pewnego dnia auto na podjeździe, klucz w ręce a śruby ani drgną <zdziwiony> Skakanie po kluczu też nic nie dało. W końcu poszukaliśmy konkretną rurę ok. 1,5m długości i dopiero wtedy śruby udało się je poluzować.
Kręciliśmy w dobrą stronę i nieźle się przy tym napociliśmy ;)

Awatar użytkownika
Arek
Posty: 59025
Rejestracja: 01 cze 2015, 13:36
Marka samochodu: FSO
Podziękował;: 224 razy
Otrzymał podziękowań: 127 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Re: Wymiana koła

Post autor: Arek » 20 lis 2015, 15:15

To ja tak w poldku świece za pomocą konkretnej przedłużki odkręcałem...tak je mechanik dopi...lił... :niegrzeczny:

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21931
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 85 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Re: Wymiana koła

Post autor: Mysza » 20 lis 2015, 15:34

Taaa to ja ojcu pomagałam naprawiać malucha. Gdzieś tam w bebechach kazał mi śruby podokręcać. No i kręcę, kręcę, zero oporu... nie wiem z czego te śruby były, że ukręciłam. Ojciec powyzywał na mnie, wiertarę w dłoń i naprawił szkody. Wziął się za dokręcanie następnej i on ukręcił. Tym razem marudził na siebie <lol2>

ODPOWIEDZ