Smartfon jako nawigacja

Obrazek Tematy dotyczące motoryzacji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 11987
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Kia Venga 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Smartfon jako nawigacja

Post autor: BogdanK » 10 paź 2017, 00:01

Smartfon jako nawigacja (aplikacje dla kierowców)


Doprowadzi co celu równie dobrze, jak tradycyjna przenośna nawigacja samochodowa. Dzięki informacjom z internetu o korkach nawigacja w telefonie wciąż przewyższa zestawy fabrycznie instalowane w samochodach.

Na dobrą nawigację wcale nie trzeba wydawać fortuny. Już bezpłatne programy w telefonach z Androidem, iOS-em i Windowsem w zupełności wystarczą do codziennych podróży. Po co zatem płacić za inne programy? Bo można zyskać lepszą funkcjonalność, funkcje ostrzegania o utrudnieniach drogowych i świetne serwisy informacji o aktualnym natężeniu ruchu drogowego. Kto więc dużo podróżuje, powinien wybrać płatne wersje.
Jeśli tam, gdzie jedziemy, jest słaby dostęp do internetu, to wtedy lepiej zainwestować w te aplikacje, które dostosowano do pobrania map bezpośrednio do pamięci urządzenia. Wówczas nie będziemy uzależnieni od operatora naszej sieci komórkowej.


Przykładowe aplikacje:

> AutoMapa – ceniony program, który wyróżnia się dokładnymi mapami oraz świetnym omijaniem korków. Mapy są zapisywane w pamięci sprzętu. Funkcja wzajemnego ostrzegania kierowców.

> NaviExpert – bardzo ceniony za świetne omijanie korków i innych utrudnień na drogach. Zawiera funkcję wzajemnego ostrzegania kierowców. Do działania wymaga połączenia z internetem.

> Google Maps – Darmowy program, który z dnia na dzień jest coraz lepszy (szczególnie informacje o korkach). Pod względem funkcjonalności ustępuje konkurencji. Bije jednak Apple'a na głowę.

> Mapy Apple'a – mało zaawansowana aplikacja z funkcją omijania korków. Działa tylko po połączeniu z internetem. Pod względem funkcjonalności i wyznaczania tras wciąż w tyle za konkurencją.

> HERE WeGo – bezpłatny program (następca Nokia Maps) z darmowymi mapami całego świata. Zawiera informacje o korkach. Przechowuje mapy w pamięci telefonu. Działa także bez dostępu do internetu.

> Sygic – jedna z nielicznych aplikacji, które można wyświetlić na ekranie wielu samochodów (MirrorLink, SDL, MySpin). Zawiera opcję omijania korków i wyświetlacza HUD na szybie.

> TomTom – program jednego z najbardziej renomowanych producentów map i nawigacji samochodowych. W bezpłatnej wersji przyda się do przejechania 75 km co miesiąc.

> Navitel – udany program z pomysłowymi dodatkami (np. prognoza pogody dla trasy). W najnowszej wersji wprowadzono funkcję wytyczania tras alternatywnych. W cenie serwis o korkach.

> MapaMap – od lat ceniony za wygodę obsługi i przewidywalność w wyznaczaniu tras. W najnowszej wersji wzbogacony o opcję zgłaszania zagrożeń drogowych. Zawiera informację o korkach.


Warto wiedzieć
> Nawigacja znacząco zwiększa pobór energii. Lepiej zatem podłączyć telefon do ładowarki. W przeciwnym wypadku energii może nie wystarczyć np. na podróż z Warszawy do Gdyni. W trakcie pracy nawigacji lepiej wyłączyć wszystkie niepotrzebne programy, żeby zmniejszyć drenaż baterii.
> Niezbędny transfer danych. Niektóre programy działają tylko po połączeniu z internetem (np. NaviExpert, mapy Apple'a, a także Google Maps). Wymagane jest zatem włączenie transferu danych. W przypadku gdy wyjeżdżamy za granicę, warto sprawdzić, czy mamy wystarczający pakiet danych. Jeśli nie, to lepiej użyć programów, które przechowują mapy w pamięci urządzenia np. HERE WeGo.
> Włącz funkcję lokalizacji. Do pracy nawigacji niezbędna jest włączona funkcja lokalizacji, czyli m.in. odbiornik GPS (do pozycjonowania wykorzystywane jest także wi-fi). Jeśli to możliwe, należy włączyć opcję najwyższej dokładności (telefon wówczas wykorzystuje GPS oraz wi-fi). Niestety, wiąże się to ze znacznie zwiększonym zużyciem energii.
> Informacje o korkach. Dane o aktualnej sytuacji drogowej dostępne są tylko wtedy, gdy smartfon ma połączenie z internetem. Jeśli w telefonie opcja „transfer danych” jest nieaktywna, to wówczas nie otrzymamy informacji drogowych. Uwaga: niekiedy opcja korków jest dodatkowo płatna.


- źródło: AŚ

Awatar użytkownika
Halik
Posty: 57356
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:50
Marka samochodu: BMW E39 Touring/JunakRS125Pro
Lokalizacja: PSZ
Podziękował;: 128 razy
Otrzymał podziękowań: 125 razy
Znak zodiaku: Lew
Kontakt:

Smartfon jako nawigacja

Post autor: Halik » 10 paź 2017, 07:15

:ok:

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Smartfon jako nawigacja

Post autor: Scelena » 10 paź 2017, 07:19

Filip tylko z takiej korzysta :ok:

Awatar użytkownika
sebap
Administrator
Posty: 56426
Rejestracja: 12 gru 2015, 21:06
Marka samochodu: Chevrolet Captiva 2.4 PB+LPG
Lokalizacja: Mikstat
Podziękował;: 138 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Smartfon jako nawigacja

Post autor: sebap » 10 paź 2017, 07:38

AutoMapa jest jednym z lepszych programów nawigacyjnych ale absolutnym liderem jest iGO.

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21860
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Smartfon jako nawigacja

Post autor: Mysza » 10 paź 2017, 10:43

Po PL my zawsze yanosika używamy.

Awatar użytkownika
sebap
Administrator
Posty: 56426
Rejestracja: 12 gru 2015, 21:06
Marka samochodu: Chevrolet Captiva 2.4 PB+LPG
Lokalizacja: Mikstat
Podziękował;: 138 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Smartfon jako nawigacja

Post autor: sebap » 10 paź 2017, 10:56

Używa danych komórkowych, których AM i iGO nie potrzebują.

Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 11987
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Kia Venga 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Smartfon jako nawigacja

Post autor: BogdanK » 10 paź 2017, 11:36

Ja używam w smartfonie nawigacji HERE WeGo w trybie offline i bardzo dobrze prowadzi.

Awatar użytkownika
sebap
Administrator
Posty: 56426
Rejestracja: 12 gru 2015, 21:06
Marka samochodu: Chevrolet Captiva 2.4 PB+LPG
Lokalizacja: Mikstat
Podziękował;: 138 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Smartfon jako nawigacja

Post autor: sebap » 10 paź 2017, 12:16

Zgadza się, to też dobry program nawigacyjny, używam nieraz w mojej Lumii 635.

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21860
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Smartfon jako nawigacja

Post autor: Mysza » 10 paź 2017, 15:48

A mi to akurat nie przeszkadza, że yanosik używa danych komórkowych, najważniejsze, że dobrze prowadzi i ma aktualne dane.

Awatar użytkownika
Halik
Posty: 57356
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:50
Marka samochodu: BMW E39 Touring/JunakRS125Pro
Lokalizacja: PSZ
Podziękował;: 128 razy
Otrzymał podziękowań: 125 razy
Znak zodiaku: Lew
Kontakt:

Smartfon jako nawigacja

Post autor: Halik » 10 paź 2017, 21:41

:ok: mnie też nie. Jedyny minus w Yanosiku to, że nie informuje dobrze o korkach...

Awatar użytkownika
camerlengo
Posty: 1414
Rejestracja: 20 wrz 2014, 22:13
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Smartfon jako nawigacja

Post autor: camerlengo » 14 paź 2017, 11:40

A ja kiedyś z ciekawości włączyłem Janosika jako navi i stwierdziłem że to straszna kaszana. Już wolę Google maps w osobówce. Choć komendy ma czasem z dupy wzięte. Np jadąc prosto po ekspresówce komenda brzmi: skręć w lewo na rozwidleniu.

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21860
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Smartfon jako nawigacja

Post autor: Mysza » 14 paź 2017, 12:04

Ja z google maps kompletnie się pogubiłam w Amsterdamie. Wiadomo co chwilę zjazdy, wyjazdy i skrzyżowania to mi gubiło trasę i źle wyjeżdżaliśmy. A tam wiadomo, nie było prosto zawrócić. Nam się dobrze jeździ z yanosikiem, przynajmniej dotąd tak było.

Awatar użytkownika
camerlengo
Posty: 1414
Rejestracja: 20 wrz 2014, 22:13
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Smartfon jako nawigacja

Post autor: camerlengo » 14 paź 2017, 13:34

Ale Janosik za granicą? Chyba tam nie działa.

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21860
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Smartfon jako nawigacja

Post autor: Mysza » 14 paź 2017, 19:25

No właśnie w chwilach zwątpienia odpalaliśmy google maps. W PL tylko Yanosik.

Awatar użytkownika
camerlengo
Posty: 1414
Rejestracja: 20 wrz 2014, 22:13
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Smartfon jako nawigacja

Post autor: camerlengo » 14 paź 2017, 22:05

Nie dla mnie takie atrakcje.
Ja i tak uznaje tylko Igo Primo. Wiem kiedy mnie robi w ciula i za wczasu reaguję. Innych nie potrafiłbym okiełznać.
Ogólnie jestem bardzo konserwatywny a zarazem leniwy, więc choćby mi płacili to nie zmienię Igo na nic innego ;)

ODPOWIEDZ