Autko się zepsuło :(

ObrazekBolączki,naprawy,warsztaty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 11987
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Kia Venga 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Autko się zepsuło :(

Post autor: BogdanK » 31 maja 2019, 00:26

Oświetlenie wnętrza (Renault Thalia 1 ph 2, 2005r.)

Wczoraj zauważyłem problem z lampką w podsufitce (żarówka C5W), świeci się tylko przy włączonym zapłonie (tak samo jest z oświetleniem bagażnika). Przy wyłączonym zapłonie nie świeci się w/w lampka i brak oświetlenia bagażnika. Wcześniej ta lampka zapalała się już po odblokowaniu centralnego zamka, po otwarciu drzwi czy klapy bagażnika (można ją było również przełączyć w tzw. "tryb ciągły"). Sprawdziłem bezpieczniki w kabinie i są OK. Co jeszcze sprawdzić?

Lampka chyba taka jak w Sceniku 1.
Obrazek

Obrazek

Dodatkowo dzisiaj zauważyłem, że również nie działa (nie włącza się) fabryczny alarm. Myślę, że ma to związek z opisaną usterką w pierwszym poście.

P.S. Centralny zamek działa prawidłowo (centralny zamek i alarm są fabryczne). Wyłączniki w drzwiach (krańcówki) raczej są OK, bo przy włączonym zapłonie wszystko działa - jak powinno. Oświetlenie bagażnika przy włączonym zaplonie też działa - jest powiązane z oświetleniem wnętrza auta. Alarm jest powiązany z oswietleniem wnętrza, które przy wyłączonym zapłonie nie działa - więc alarm się nie włącza. Chodzi o to, że przy wyłączonym zapłonie, prąd powinien dochodzić do lamki sufitiwej, lampki w bagażniku i również zasilać alarm (np. po otworzeniu drzwi zapala się lampka sufitowa). A w aucie dopiero po przeręceniu kluczyka w stacyjce jest podawane napięcie do w/w odbiorników.

P.S. Na chwilę obecną na razie sprawdziłem działanie krańcówek w drzwiach. Po naciśnięciu przycisku w kluczyku (centralny zamek) odryglowały się drzwi i klapa bagażnika (centralny zamek działa OK). Otwierałem i zamykałem kolejno wszystkie drzwi i klapę bagażnika - i lampka sufitowa (oraz oświetlenie bagażnika) ani razu się nie zapaliła. Następnie włożyłem do stacyjki kluczyk i przekręciłem go w pozycję zapłonu. Następnie całą w/w "procedurę" z otwieraniem i zamykaniem kolejno drzwi i klapy bagażnika powtórzyłem - i za każdym razem lamka sufitowa (oświetlenia wnętrza) oraz oświetlenia bagażnika się zapalało, czyli działało OK. Wcześniej, przed "awarią" lampa sufitowa i oświetlenie bagażnika (bez względu czy zapłon był włączony, czy wyłączony) cały czas były zasilane tj. ich pracą (włączeniem i wyłączeniem) sterowały krańcówki. Ponadto lampką sufitową (bez przekręcania kluczyka w stacyjce w pozycję zapłonu) można było "sterować"/przestawiać ją w trzy pozycje tj. przestawienie w strone lusterka wstecznego całkowicie ją wyłączało, w pozycji neutralnej/poziomej zapalała się automatycznie w chwili otworzenia drzwi, a w pozycji przestawionej w stronę kierowcy - paliła się cały czas. Teraz też tak się dzieje, ale tylko po przekceniu kluczyka w stacyjce. Tak jak wcześniej pisałem, przestał mi też działać fabryczny alarm (jego wzbudzenie następowało po włączeniu się lampki sufitowej, czyli np. otwarcie drzwi czy klapy bagażnika z kluczyka, bez użycia przycisku w kluczyku, który steruje centralnym zamkiem i alarmem jednocześnie). Wcześniej przy włączonym alarmie i np. przestawionej lampce sufitowej w położenie "wyłączone" (przestawiona w stronę lusterka wstecznego), bez wyłączenia alarmu np. otwarciu drzwi z kluczyka powodowało nie zadziałaniem alarmu, bo ta lampa się nie włączała (czyli przy opuszczaniu auta musiała być w położeniu neutralnym/automatycznym, żeby sygnał z krańcówki po otworzeniu np. drzwi zapalił tą lampkę i jednocześnie wzbudził alarm). Jutro będę jeszcze sprawdzał w komorze silnika tj. skrzynka z bezpiecznikami i krańcówkę klapy komory silnika (którą dzisiaj zapomniałem sprawdzić). Przypomniałem sobie, że podobna usterka miała miejsce (chwilowo) ok. 4 lata temu, też zauważyłem iż przestała działać lampka sufitowa, myślałem że przepaliła się w niej żarówka, ale po godzinie znowu działała - wszystko było OK (więc się tym nie interesowałem). Podejrzewam, że tak jak w innych Renault problem gdzieś tkwi w tzw. "niestyku" tj. braku połączenia/masy.

Co jeszcze sprawdzić?

Awatar użytkownika
sebap
Administrator
Posty: 56426
Rejestracja: 12 gru 2015, 21:06
Marka samochodu: Chevrolet Captiva 2.4 PB+LPG
Lokalizacja: Mikstat
Podziękował;: 138 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Autko się zepsuło :(

Post autor: sebap » 31 maja 2019, 08:50

Przejedź się i sprawdź czy działa antynapad czyli blokowanie drzwi po przekroczeniu pewnej prędkości.
Jeśli nie masz go włączonego to przytrzymaj przycisk zamykania drzwi na konsoli aż do usłyszenia sygnału dźwiękowego.
Włącz też wycieczki przód i wrzuć bieg wsteczny. Sprawdzisz w ten sposób czy działa tylna wycieraczka podczas cofania.

Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 11987
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Kia Venga 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Autko się zepsuło :(

Post autor: BogdanK » 31 maja 2019, 09:28

sebap pisze:
31 maja 2019, 08:50
Przejedź się i sprawdź czy działa antynapad czyli blokowanie drzwi po przekroczeniu pewnej prędkości.
Dzięki za odpowiedź, OK sprawdzę (tylnej wyciekaczki w Thalii nie ma - to sedan).

Awatar użytkownika
sebap
Administrator
Posty: 56426
Rejestracja: 12 gru 2015, 21:06
Marka samochodu: Chevrolet Captiva 2.4 PB+LPG
Lokalizacja: Mikstat
Podziękował;: 138 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Autko się zepsuło :(

Post autor: sebap » 31 maja 2019, 09:29

Faktycznie, myślałem, że to Clio.

Konto usunięte
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Autko się zepsuło :(

Post autor: Konto usunięte » 31 maja 2019, 21:09

Problem z masą, bo nią jest to sterowane, plus jest tam stały.

Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 11987
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Kia Venga 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Autko się zepsuło :(

Post autor: BogdanK » 01 cze 2019, 00:28

Dzisiaj sprawdziłem bezpieczniki w skrzynce w komorze silnika i są OK. Dziwna sprawa z alarmem, tak jak pisałem - nie włącza się, ale... (zgodnie z jego instrukcją) przy włączeniu alarmu jeden raz migają kierunkowskazy, a przy wyłączaniu - migają dwa razy. I choć alarm nie działa (alarm i centralny zamek sterowany jest przyciskiem w kluczyku), to przy zamykaniu i otwieraniu auta przyciskiem w kluczyku, kierunkowskazy migają prawidłowo "jakby alarm działał". Dodatkowo przyciskiem wewnątrz auta od centralnego zamka uruchomiłem funkcję automatycznego zamykania drzwi po ruszeniu samochodu - działa OK.
szakal pisze:
31 maja 2019, 21:09
Problem z masą, bo nią jest to sterowane, plus jest tam stały.
Zapewne tak (tylko gdzie?), w starszych Renault tzw. "niestyki" czyli brak masy to plaga.

Konto usunięte
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Autko się zepsuło :(

Post autor: Konto usunięte » 01 cze 2019, 12:13

W Scenicu nie mam alarmu, a kierunki też migają przy zamykaniu i otwieraniu.
Problem może wywoływać sam alarm.

Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 11987
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Kia Venga 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Autko się zepsuło :(

Post autor: BogdanK » 01 cze 2019, 12:27

Ta usterka wystąpiła u mnie po obfitych opadach deszczu.

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Autko się zepsuło :(

Post autor: Scelena » 01 cze 2019, 18:08

Odparuje to co zamokło i bedzie dobrze . Moj szczeniak zwariował normalnie po wiosennym myciu kilka lat temu. Otwórz maskę i susz :tak: Na pewno nie zaszkodzi ::oczko_::

Konto usunięte
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Autko się zepsuło :(

Post autor: Konto usunięte » 02 cze 2019, 09:09

Może być, że zalało centralkę alarmu.
Jak zaśniedzieje to nie ruszy samo .

peb
Posty: 6
Rejestracja: 16 lip 2019, 11:12
Marka samochodu: Honda Civic
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Autko się zepsuło :(

Post autor: peb » 25 lip 2019, 08:59

Wielu kierowców wychodzi - z wydaje mi się całkiem słusznego przekonania i inwestuje w samochody, które może nie są wizualnie super-hipera, ale są za to niezawodne pod względem technicznym. A nawet jeżeli owy zawód nastąpi, to ich naprawa nie będzie ekstremalnie kosztowana.
Zwykle są to auta, które są w top5 popularności - mozna przecież prześledzić rankingi, które auta są popularne, a które mniej popularne. Istotnym czynnikiem popularności jest właśnie cena. Jak to aktualnie wygląda - można jeszcze sprawdzić np tutaj pod linkiem.

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Autko się zepsuło :(

Post autor: Scelena » 26 mar 2020, 19:28

Coś się z moim wyswietlaczem dzieje :mech:
Zegar i radio zanikły a teraz predkosciomierz robi się nie wyraźny ::mysli:: Najpierw raz swieciło raz nie, a teraz cała prawa strona jest czarna . Do tego błąd hamulca recznego wyskoczył :zły: A zeby był komplet to jeszcze inspekcja oleju mi wyskoczyła. Przypomnicie jak ja skasować ?

pablo19705
Posty: 167
Rejestracja: 18 wrz 2019, 15:21
Marka samochodu: Renault
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Autko się zepsuło :(

Post autor: pablo19705 » 26 mar 2020, 19:57

Zdaje mi się, ze trzeba przewinąć komunikaty na wyswietlaczu do komunikatu podającego ilość km do następnej zmiany olejów i wtedy nacisnąć i przytrzymać przycisk . Powinno się zresetować i inspekcja powinna zginąć.
A wyświetlacz do naprawy.
Żadnej pracy się nie lękaj.
Mało rób, a dużo stękaj.

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Autko się zepsuło :(

Post autor: Scelena » 26 mar 2020, 20:05

Już skasowałam inspekcję . Podjade do mecha tylko się boje zeby przebieg się nie zmienił po naprawie bo jeszcze mnie oskarzä, że Coś kombinuję.

pablo19705
Posty: 167
Rejestracja: 18 wrz 2019, 15:21
Marka samochodu: Renault
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Autko się zepsuło :(

Post autor: pablo19705 » 26 mar 2020, 20:29

Eeetam, więcej niż 5 lat za to nie dają :haha:
Żadnej pracy się nie lękaj.
Mało rób, a dużo stękaj.

ODPOWIEDZ