Jak wyjść z poślizgu

Metody, rady i wskazówki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142995
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Jak wyjść z poślizgu

Post autor: Scelena » 06 sie 2014, 21:02

Zimą obowiązują te same zasady bezpiecznej jazdy co w pozostałych porach roku. Trzeba jednak pamiętać, że na śliskich drogach dużo mniejszy jest margines błędu, bo auta nie da się zatrzymać w miejscu

http://www.auto-swiat.pl/zdjecia/myslis ... zima/kemm4
Zobacz, jak wyjść z poślizgu! - Niekontrolowany poślizg to jeden z największych problemów, jakie mogą spotkać kierowcę zimą.

Awatar użytkownika
Off-fear
Administrator działu
Posty: 216
Rejestracja: 20 sie 2014, 10:41
Marka samochodu: Daihatsu Rocky II
Lokalizacja: Polska, najczęściej Warszawa
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Jak wyjść z poślizgu

Post autor: Off-fear » 20 sie 2014, 10:56

Zatrzymać się nie da, a więc wniosek jest prosty - NIE HAMUJ. Najzdrowszy odruch przy traceniu kontroli nad autem to - GAZ.
No dobra, gaz, gaz - logiczne pytanie - to jak się w ogóle zatrzymać na śliskim?
Można wybrać przeszkodę na której się zatrzymamy ale to nie jest zdrowe rozwiązanie ani dla auta, ani dla kierowcy.
Najzdrowiej jest: 1. odzyskać jako tako kontrolę 2. wyhamować silnikiem.

Co to znaczy jako tako? Jeśli samochód porusza się mniej więcej w obranym przez nas kierunku. Nie musi być bardzo dokładnie.

Co to jest to hamowanie silnikiem. Jak się to robi? Zdejmuje się nogę z gazu ale sprzęgła i biegów się nie rusza. Gdy samochód zwolni, zmienia się bieg na niższy, puszcza delikatnie sprzęgło i tak dalej. To jest dużo wolniejszy sposób hamowania. Po co więc? Na śliskim samochód nie będzie tracił przyczepności, w każdym razie nie tak łatwo. Można połączyć hamowanie normalne i to silnikiem, tylko do tego trzeba mieć refleks ze zmianą biegów.
________________________
Kobiece 4x4, zabawa i przygoda

Motorynka
Posty: 854
Rejestracja: 22 kwie 2014, 13:55
Lokalizacja: Głogów
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak wyjść z poślizgu

Post autor: Motorynka » 21 sie 2014, 12:39

Trudna sprawa jak samochód nas nie słucha i robi co chce.

Awatar użytkownika
Off-fear
Administrator działu
Posty: 216
Rejestracja: 20 sie 2014, 10:41
Marka samochodu: Daihatsu Rocky II
Lokalizacja: Polska, najczęściej Warszawa
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Jak wyjść z poślizgu

Post autor: Off-fear » 22 sie 2014, 09:34

Najważniejsze to nie tracić głowy i pozbyć się lękowego wciskania hamulca. W gruncie rzeczy chodzi przecież o strach, który towarzyszy nam przy utracie kontroli. Wpadając w poślizg najgorsze, a jednocześnie najczęściej występujące, to wciśnięcie sprzęgła i z impetem hamulca. Pół biedy jeśli samochód ma ABS ale ABS nie jest niezawodny.
Rzecz w tym, że gdy tracimy kontrolę nad samochodem bardzo chcemy żeby on przestał jechać. Opanowanie strachu jest więc najważniejsze. Zamiast hamować trzeba zrobić coś co pozornie jest groźniejsze, dodać gazu ale delikatnie. To delikatnie w panice też jest trudne ale jest możliwe.
________________________
Kobiece 4x4, zabawa i przygoda

Online
Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21862
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Re: Jak wyjść z poślizgu

Post autor: Mysza » 09 paź 2014, 09:54

No niestety czasem trzeba podejmować decyzje w ułamku sekundy.
Przy hamowaniu ABS może nas wybawić od wjechania komuś w kuper, bo da radę skierować auto w pożądaną stronę. Warunek - jak się wciśnie to trzymać hamulec do uzyskania pożądanego efektu.
Autem bez ABSu też można kierować używając hamowania pulsacyjnego, ale tutaj trzeba już mieć trochę wprawy. W szkole bezpiecznej jazdy hamowałam tak i tak na tym samym zakręcie. Mając na co dzień auto bez ABSu i hamując pierwszy raz instynktownie zrobiłam wszystko bez błędu, próbując potem wykorzystać wskazówki instruktora i myśleć - jak on to powiedział wjechałam w dwójkę dzieci na poboczu.
Metodę należy wybrać stosownie do sytuacji, w której jesteśmy - jak uda się zahamować to ok, jak nie to dodać gazu i wyjść z poślizgu. No a jak się nie uda to nie będę pisać. No i kierownicę zwracamy w kierunku przeciwnym do kierunku poślizgu (wyjątkiem może być hamowanie z ABSem).

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142995
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Jak wyjść z poślizgu

Post autor: Scelena » 09 paź 2014, 21:20

Mysza pisze:wjechałam w dwójkę dzieci na poboczu.
Stało im się coś ?

Online
Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21862
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Re: Jak wyjść z poślizgu

Post autor: Mysza » 10 paź 2014, 11:23

Nie wiem, to na szczęście była hipotetyczna dwójka dzieci :> Instruktor uświadamiał nas jakie szkody może wyrządzić nasz brak umiejętności. Oczywiście ćwiczyliśmy na placu, wszyscy w autach z instruktorami. O tutaj ćwiczyliśmy O mają szkolenia dla kobiet :>

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142995
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Jak wyjść z poślizgu

Post autor: Scelena » 10 paź 2014, 11:51

To Ty wyćwiczona dziołszka jesteś <dresik> Ja kurczę wpadam w panikę i w ogóle jak jest ślisko to staram się nie jechać.
Kiedyś latem po deszczu na kostce tak mną zarzuciło , że znalazłam się na przeciwległym pasie ruchu. Powodem był piesek. Dwie starsze panie stały na chodniku i chciały przejść . W pewnym momencie niespodziewanie piesek , którego jedna z nich miała na smyczy przed samą maską wyskoczył mi na jezdnię. Odruchowo błyskawicznie odbiłam w lewo i wpadłam w poślizg . Całe szczęście , że nikt z naprzeciwka nie jechał bo na pewno skończyło by się to dla mnie tragicznie.

Online
Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21862
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Re: Jak wyjść z poślizgu

Post autor: Mysza » 10 paź 2014, 12:01

Jak jest ślisko to też staram się nie jeździć, po co kusić los.
Co na tym kursie było trochę nie na nasze warunki, to omijanie niespodziewanej przeszkody na drodze bez używania hamulca. Ponieważ logika mówi, że na lewym pasie może znajdować się auto i można iść na czołówkę, to przeszkodę trzeba omijać odbijając w prawą stronę na pobocze. Wszystko super, tylko ile u nas jest tych poboczy...Śmialiśmy się, że panowie uczą nas jak skutecznie walić w drzewo.

ODPOWIEDZ