Prawo jazdy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Prawo jazdy

Post autor: Scelena » 09 wrz 2014, 09:06

Zmiany w prawie jazdy

Od 1 stycznia 2015 roku egzaminatorzy będą zwracali uwagę na to, czy przyszły kierowca jedzie zgodnie z zasadami ecodrivingu. Jeśli kursant nie hamuje silnikiem i nie zmienia biegów we właściwym momencie - obleje. Ciężko nam wyobrazić sobie sprawdzenie tych umiejętności. Czy wyznacznikiem oszczędnej jazdy będzie wynik średniego spalania? Trochę przypomina to furtkę dla egzaminatorów, kolejny błahy powód, dla którego będą mogli oblewać kursantów.

Druga zmiana wejdzie w życie równo rok później i obejmie wprowadzenie okresu próbnego oraz konieczność odbycia szkolenia z zakresu doskonalenia techniki jazdy. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj http://autokrata.pl/news/ida-powazne-zm ... zej_a22268 .

Największe kontrowersje budzi oczywiście konieczność odbycia dodatkowego, płatnego szkolenia. Inaczej nie dostaniemy normalnego prawa jazdy. Już słychać głosy sprzeciwu, ale w zasadzie... trudno się dziwić. Prognozowana kwota 300 zł za trzygodzinne szkolenie jest po prostu wysoka jak na polskie warunki. Podczas szkolenia nowi kierowcy będą głównie uczyć się jak opanować samochód w awaryjnej sytuacji. Umiejętność przydatna – szczególnie w Polsce, gdzie deszcze są stosunkowo częste, a zimą na drodze leży śnieg.

http://autokrata.pl/news/zmiany-w-prawi ... ampaign=o2

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Prawo jazdy

Post autor: Scelena » 16 paź 2014, 08:35

ODEBRALI CI PRAWO JAZDY - sprawdź czy legalnie


Proces uzyskania prawa jazdy jest bardzo czasochłonny. Wymaga odbycia kilkudziesięciu godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Następnie należy zdać nieprosty egzamin państwowy. Wszystkie te czynności wymagają również sporych nakładów finansowych. Tymczasem kierowcom w Polsce lekką ręką odbiera się prawo jazdy i to wszystkich kategorii. To niezgodne z prawem.

Prawo jazdy można utracić m.in. za przekroczenie 24 punktów karnych, lub też 20 punktów w przypadku kierowców posiadających uprawnienia krócej niż rok. Decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy może zostać podjęta, jeżeli w przypadku kontroli zajdzie podejrzenie, że jest ono podrobione lub stopień zniszczenia uniemożliwia odczytanie danych w nim zawartych. Funkcjonariusz w takim przypadku zabierze dokument za pokwitowaniem, które jednakże umożliwia prowadzenie pojazdu przez siedem dni. Utrata prawa jazdy może również nastąpić w przypadku, gdy dokument stracił ważność oraz gdy została wydana wobec kierowcy decyzja o zatrzymaniu lub cofnięciu prawa jazdy, a także, gdy został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Możliwość zatrzymania prawa jazdy istnieje również w przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, np. zbiegł z miejsca wypadku nie udzielając pomocy ofiarom zdarzenia.



Dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów utracimy również w przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Przepisy dopuszczają minimalną zawartość alkoholu we krwi 0,2 promila lub 0,1 mg na decymetr sześcienny w wydychanym powietrzu. Jeżeli dawka zostanie przekroczona, kierującemu pojazdem grozi utrata prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 10 lat. Natomiast, jeżeli kierowca znajdujący się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających spowoduje wypadek, grozi mu dożywotnia utrata prawa jazdy.

Powszechna w Polsce jest praktyka cofnięcia prawa jazdy na wszystkie posiadane kategorie przez kierowcę, który dopuścił się jednego z wymienionych wyżej wykroczeń, a nie tylko na kategorię odpowiadającą pojazdowi, w którym popełnił on przewinienie. Na przykład w przypadku kierowcy posiadającego prawo jazdy kategorii B, C i E, który zostanie skazany za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości, najczęściej orzeka się utratę wszystkich uprawnień. Oczywiście wiele zależy w tym przypadku od postawy przed sądem. Uprzywilejowane są osoby, które zawodowo trudnią się prowadzeniem pojazdów oraz np. przedstawiciele handlowi. Dla nich zakaz prowadzenia samochodu jest często równoznaczny z utratą pracy. Przed sądem zwykle pewne szanse mają ci, którym uda się udowodnić, że zdarzenie będące powodem odebrania prawa jazdy miało charakter jednorazowy, albo że sankcja będzie wiązać się dużym obciążeniem finansowym dla sprawcy oraz jego rodziny.

Odbieranie prawa jazdy wszystkich kategorii nie zawsze jest legalne. Potwierdził to SĄD.

http://www.ibrd.pl/aktualnosci/art-285, ... alnie.html

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Prawo jazdy

Post autor: Scelena » 11 lis 2014, 09:53

Co z bezterminowym prawem jazdy?
Bez­ter­mi­no­we prawo jazdy znik­nę­ło na dobre. Nowe do­ku­men­ty nie mogą być wy­da­wa­ne na dłu­żej niż 15 lat. Mimo iż na pierw­szy rzut oka zmia­ny nie wy­da­ją się być ko­rzyst­ne, warto za­sta­no­wić się co w prak­ty­ce ozna­cza­ją dla kie­row­ców. Jasną in­ter­pre­ta­cję prze­pi­sów przed­sta­wił Try­bu­nał Kon­sty­tu­cyj­ny. Data waż­no­ści do­ty­czy do­ku­men­tu, a nie upraw­nień. Tym samym zmo­to­ry­zo­wa­ni nie mają po­wo­dów do zmar­twie­nia!

http://moto.onet.pl/prawo-jazdy/co-z-be ... azdy/mzvll

Ciekawe czy pomyślnie przejdę badania i przyznam , że trochę cyka mam. Nie wiem co bym zrobiła gdy zabrano mi uprawnienia. Nikt w mojej rodzinie nie jeździ <ściana> to by była katastrofa normalna i nie wyobrażam sobie żebym zakupy targała autobusem .

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Prawo jazdy

Post autor: Scelena » 26 lis 2014, 14:32

Po prawo jazdy za granicę - zdawalność 100 proc.
Od kiedy w życie we­szły nowe za­sa­dy zda­wa­nia eg­za­mi­nu na prawo jazdy, na fo­rach in­ter­ne­to­wych na­stą­pił wysyp za­py­tań o to, gdzie łatwo i bez­pro­ble­mo­wo zdać eg­za­min i uzy­skać upra­gnio­ny do­ku­ment.

http://moto.onet.pl/raporty/po-prawo-ja ... A.facebook

Anisa
Posty: 27
Rejestracja: 22 lis 2014, 09:32
Lokalizacja: Lublin
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Prawo jazdy

Post autor: Anisa » 26 lis 2014, 19:13

Ja się wypowiem co do doszkolenia z zakresu " Doskonalenia techniki jazdy" pewnie, że będzie to dodatkowy wydatek dla przyszłych kursantów, ale ja osobiście planuję zapisać się na taki kurs doszkalający, jak radzić sobie w sytuacjach awaryjnych, wynika to z tego, że chcę wciąż dokonali swoją technikę jazdy, aby być coraz lepszym kierowcą.
https://www.facebook.com/pracowniarekodzielaartpasjone" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Prawo jazdy

Post autor: Scelena » 26 lis 2014, 19:38

Może wejdź pod skrzydełka off-fear :> Z tego co słyszałam szkolenia w plenerze dają więcej niż zwykłe kursy.Uczestniczki sobie chwalą http://www.off-fear.pl/babskie....html

BenTen
Posty: 170
Rejestracja: 24 sie 2014, 18:59
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Znak zodiaku: Lew

Re: Prawo jazdy

Post autor: BenTen » 02 gru 2014, 10:38

Prawo jazdy mam od 23,12,1992
Na koncie jeden wypadek na motorze - nie z mojej winy i jedna stłuczka, niestety moja nieuwaga.
A na liczniku grubo ponad 2mln km. Chyba nie jest źle <lol>

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Prawo jazdy

Post autor: Scelena » 02 gru 2014, 14:16

Bardzo dobrze. Często ludzie pytają ile lat masz prawo jazdy ?? A to błąd ponieważ liczy się własnie ile ma się na liczniku bo przecież trening czyni mistrza :) Ja nawet nie pamiętam kiedy mandat dostałam , nie licząc ostatniej fotki z fotoradaru 200 zł w 2013 roku i wcześniejszej kary 50 zł od Straży Leśnej za złe parkowanie w 2008 r.

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21860
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Re: Prawo jazdy

Post autor: Mysza » 02 gru 2014, 17:17

Trening czyni mistrza, ale niektórym nawet trening nie pomaga, żeby nie być sierotą na drodze... Prawko odebrałam w kwietniu 1992 i zaraz na drugi dzień jazda przez całe miasto i z powrotem. Jeżdżę właściwie codziennie, ale do Benia to mam hohohoho....

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Prawo jazdy

Post autor: Scelena » 02 gru 2014, 19:48

Z zawodowcem nie ma się co równać . Kiedyś też bardzo dużo jeździłam przez kilkanaście lat prowadząc działalność. Praktycznie auto to był mój drugi dom . Największym osiągnięciem było jak pojechałam bladym świtem nad morze . Tam obskoczyłam kilka hurtowni i wróciłam w nocy. Pod koniec myślałam , że już nie dojadę taka byłam zmęczona.

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Prawo jazdy

Post autor: Scelena » 16 gru 2014, 07:58

Ciekawe czy do nas dotrze ?
Prawo jazdy w smartfonie?


Amerykańscy programiści pracują nad aplikacją, która pozwoli zastąpić tradycyjne plastikowe prawo jazdy.

Nowoczesne smartfony potrafią prawie wszystko, a samo korzystanie z nich do rozmów stało się już czymś mniej ważnym. Takie urządzenie to już przenośny, a co najważniejsze, mały komputer. Wciąż powstają nowe aplikacje, które ułatwiają codzienne życie.

Jednym z najnowszych pomysłów jest zastąpienie tradycyjnych dokumentów odpowiednią aplikacją dostępną w smartfonie. Programiści w USA już realizują taki projekt, który będzie gotowy w 2015 roku.

Przygotowuje go ministerstwo transportu stanu Iova we współpracy z firmą MorphoTrust, która ma stworzyć odpowiednie aplikacje do systemów Android i iOS. Dostęp do nich będzie możliwy za pośrednictwem kodu PIN.

Podczas kontroli właściciel smartfona nie będzie przekazywał swojego urządzenia policjantowi, gdyż ten będzie w stanie bezprzewodowo odczytać udostępnione dane. Jednak w tym czasie będą blokowane pozostałe dane telefonu.


http://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/pra ... pbk7#fp=as" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Prawo jazdy

Post autor: Scelena » 20 gru 2014, 08:20

Polacy zdają egzaminy na prawo jazdy w Czechach. Za pierwszym razem

W Polsce za pierwszym razem egzamin na prawo jazdy kat. B zdaje 35 proc. kursantów - podaje Ogólnopolska Izba Gospodarcza. W Czechach udaje się to aż 95 proc. egzaminowanych. Szkoły nauki jazdy z Czeskiej Republiki zwęszyły interes i umożliwiają cudzoziemcom naukę i zdobycie "prawka".
Czeskie szkoły nauki jazdy prowadzą specjalne kursy dla cudzoziemców. Firmy załatwiają wszystko - od spraw meldunkowych po badania lekarskie przed egzaminem i tłumacza.

Czytajcie >> http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... h__Za.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Prawo jazdy

Post autor: Scelena » 19 sie 2015, 15:38

Oblężenie szkół nauki jazdy - zdążyć przed zmianą przepisów
Polacy szturmują szkoły nauki jazdy. W ostatnim czasie zainteresowanie kursami wzrosło i to znacząco, bo o ok. 30–40 proc. Powód? Zmiany, które wejdą od przyszłego roku, sprawią, że kursanci m.in. będą musieli zaliczyć dodatkowe szkolenia.

Większe zainteresowanie sprawia, że kursant musi być bardziej elastyczny, żeby zakończyć naukę szybciej. A trzeba będzie jeszcze poczekać na egzamin. Czy jeszcze można zdążyć przed zmianami, które wejdą w 2016 roku?

http://moto.onet.pl/prawo-jazdy/przepis ... sow/38jc95

Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 11987
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Kia Venga 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Re: Prawo jazdy

Post autor: BogdanK » 27 sie 2015, 22:23

Nowy symbol ma się pojawić w prawach jazdy, zgodnie z unijną dyrektywą, do końca 2015 roku. Będzie miał zastosowanie wobec osób, które zatrzymano za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości i nakazano im zastosowanie w aucie tzw. blokady alkoholowej.
Więcej >>> http://www.fakt.pl/wydarzenia/liczba-69 ... g_fb_paidp

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142986
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 129 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Prawo jazdy

Post autor: Scelena » 27 sie 2015, 22:34

To by znaczyło , że po złapaniu delikwenta na podwójnym gazie i sprawie sądowej oprócz blokady alkoholowej będzie musiał wyrabiać nowe prawko żeby mu nanieśli magiczną cyferkę . Tak to rozumiem .

ODPOWIEDZ